Náklady na úpravu, která se týká především obnovy technologického vybavení, činí 25 milionů korun. Práce potrvají pravděpodobně do března příštího roku. Úprava mimo jiné reaguje i na to, že do čističky odpadních vod (ČOV) přestala dodávat odpadní vodu českobudějovická papírna, a proto zařízení nestabilně odbourává formy dusíku a fosforu.
„Porovnáním hodnot zátěží na odpadních vodách vstupujících do ČOV mezi obdobími 2011/2012 a 2013/2014 se zjistilo, že při stejném objemu splaškových vod se vlivem zastavení papírenské výroby snížilo organické zatížení o přibližně 30 procent. V důsledku toho nejsou stabilně odbourávány formy dusíku a fosforu, což ale lze významně regulovat řízením dodávky vzduchu do procesu čištění. Cílem projektu je tedy komplexní optimalizace aeračního systému, který bude reagovat na údaje snímané v upraveném procesu čištění," uvedl náměstek českobudějovického primátora Petr Holický.
Pracovníci proto při rekonstrukci upraví potrubní rozvody, rozvody motorové elektroinstalace a doplní optimalizační soubor pro srážení fosforu s úpravou automatického rozvojového řízení. „Do provozu byla čistírna odpadních vod pro město České Budějovice uvedena už v roce 1967. V roce 1986 bylo z důvodu nedostatečné kapacity zahájeno její rozšíření a modernizace. V průběhu stavby se postupně zvyšovaly požadavky na kvalitu vyčištěných odpadních vod, takže se průběžně řešila i změna technického řešení," uvedl Holický.
ČOV byla kompletně dokončena až v roce 2000. Následně ji však o dva roky později značně poškodila povodeň a odstranění následků skončilo v roce 2003.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám