Počasí dnes-0,8 °C, zítra1,8 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Kolik hlav je na solnici?

Autoři | Foto Milan Binder

Jaké jsou hlavní dominanty našeho města? První tři místa jsou asi jistá – náměstí, kašna a Černá věž. Na dalších místech bychom se již asi dost názorově rozcházeli. Nicméně pozdně-gotickou solnici na Piaristickém náměstí by dříve nebo později jmenoval každý z nás.

Solnice, která je charakteristická vysokým a strmým štítem, se v současné době rekonstruuje. Přeměňuje se na restauraci, minipivovar a motocyklové muzeum. Čelní fasáda je již nová, hladká a téměř bezchybně rovná. Když jsme se na ni s Milanem společně dívali, říkali jsme si, že by mohla být trochu více hrbolatá – více historizující. Solnice totiž již něco pamatuje a dříve zas tak moc rovně nestavěli. Firma, která provádí rekonstrukci, ale určitě musela spolupracovat s památkáři a ti vědí, co dělají. Takže je to asi jen subjektivní pocit nás staromilců.

Na čelní straně fasády jsou plasticky zobrazeny tři obličeje. Každý Budějovičák asi zná pověst o statečné jeptišce Luise, která zachránila cennosti z přilehlého kostela Obětování Panny Marie před zloději. Pokud ji neznáte, můžete si ji přečíst v knize Václava Ambrože. Václav Ambrož byl českobudějovický učitel, který v roce 1931 vydal knihu Ze starých Českých Budějovic – sbírka pověstí a událostí města Českých Budějovic se stručným doprovodem dějepisným. Samozřejmě, že vám nebudeme nabízet knihu více než 80 let starou. V roce 2003 vyšly Ambrožovy budějovické pověsti a povídky v upravené verzi. Dle zmíněné pověsti jsou právě hlavy zlodějů zazděny v čelní fasádě solnice. Existuje ale i druhá teorie, která říká, že obličeje patří stavebnímu mistru a jeho pomocníkům. Asi nebudeme věřit ani jedné z uvedených teorií. Nejpravděpodobnější je, že kamenné obličeje neznázorňují žádné konkrétní osoby, ale jedná se jen o netradiční výzdobu.

Ne všichni Budějovičáci vědí, že plastické obličeje na fasádě nejsou tři, ale čtyři. Tři jsou viditelné z Piaristického náměstí. Ten čtvrtý je zazděný na západní stěně budovy, která je nasměrována na slepé rameno Malše. Právě z levého břehu je čtvrtá hlava nejlépe viditelná.

Solnice je součástí našeho města téměř pět století.  Vystavěna byla původně pro uchovávání obilí, posléze se využívala pro vojenské účely. Skladovaly se v ní zbraně a střelný prach. Později se ukázalo, že ukládat střelný prach ve středu města není příliš rozumné. Prachárna se tedy přestěhovala za městské hradby. Na uvolněném místě se skladovalo opět obilí a poté sůl. Právě po soli má solnice své jméno.

Ještě malá poznámka – ty střílny, které míří na Piaristické náměstí mají pouze ozdobnou funkci. Nikdy se neuvažovalo, že by se opravdu využily.

Štítky Martin Maršík, Milan Binder, Solnice, České Budějovice, fasáda, Černá věž, kniha, kašna

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Kolik hlav je na solnici?  |  Českobudějovicko  |  Z kraje  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.