pátek 7. října 2022 Justýna

Literární festival připomene v Budějcích i staré nevěstince

Téměř 4 tisíce knih nabídne zdarma festival Literatura žije!, jehož šestý ročník se uskuteční od 23. do 26. dubna v Budějcích. Na dva dny bude na náměstí Přemysla Otakara II. otevřený stan s knižním bazarem. Jako hosté přijedou Josef Formánek nebo Jan Němec, mezi novinky patří literární běh i procházka po místech, kde bývaly nevěstince.

Ve sbírce pořadatelé shromáždili téměř 4 tisíce knih, budou je zdarma nabízet ve stanu. „Lidé nám je ještě pořád nosí. Ve stanu se budou odehrávat i různá hudební vystoupení,“ řekla ředitelka akce Eliška Štěpánová. Nejvýznamnějším hostem je podle organizátorů Josef Formánek, podle jehož knižní předlohy vznikl film Úsměvy smutných mužů.

Festival má tři novinky. Na náměstí bude deset velkoformátových komiksů, spisovatel Jan Štifter provede kolem domů, kde byly prvorepublikové nevěstince. Nový je i běh po místech spjatých s literaturou, jako kavárna, kam chodíval Jaroslav Hašek. Z novinek budou číst jihočeští autoři David Jan Žák, Jiří Březina, Miroslav Boček a Hana Lehečková.

Akce slibuje autorská čtení, divadlo, hudbu, dílny i výstavu. K tradici patří trolejbus, v němž vystupují muzikanti i básníci, čtení lidí s duševním onemocněním nebo čtení nonstop, kdy se čte do rána a tvoří i příběhy na 50 slov. „Celou noc tady hoří oheň. Tato dlouhá noc končí snídaní šampionů, posledně nás tady zůstalo osm,“ řekla Štěpánová.

Rozpočet festivalu je 200 tisíc korun, menší část nákladů kryjí granty. V jižních Čechách existuje od roku 2012 i literární festival Tabook v Táboře, kam loni přijeli Kateřina Tučková, Karol Sidon či Arnošt Goldflam.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky literatura, festival, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.