Populace kriticky ohroženého sokola stěhovavého se rozrostla o čtyři mláďata, která se narodila na vráteckém komíně českobudějovické teplárny. Po loňském narození tří mláďat, což bylo v Českých Budějovicích podle ornitologa poprvé od 19. století, jde o druhou takovou událost.
„Jsou to tři samičky a jeden sameček. Stav samiček je velmi dobrý, je vidět, že okolí nabízí dostatek potravy. Sameček je ale viditelně slabší. Měl zobák omotaný zbytky kůže hraboše a pár dnů nemohl přijímat potravu. Tím, že jsem na kroužkování přijel dříve, než je obvyklé, asi jsem mu zachránil život. Věřím, že ostatní, při starostlivosti rodičů, brzy dožene,“ řekl ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife po pondělním kroužkování.
To se provádí asi po 20 dnech od vylíhnutí. Za dalších 25 dnů jsou mláďata schopná bezpečně létat, budku pomalu opouštět a žít ve volné přírodě. V ní sokoli loví hlavně letící ptáky, u industriálních staveb to jsou především zdivočelí holubi. Tím redukují jejich stavy a současně, jako v případě výtopny, pomáhají chránit technologii před holubím znečištěním.
Pro ornitologa Berana šlo letos o první kroužkování sokolích mláďat. Díky chladnému začátku jara se hnízdění v tradičních lokalitách trochu posunulo. Není ani jisté, zda se v Česku podaří odchovat obvyklé množství mláďat.
Teplárna se na záchranném programu sokola podílí od roku 2016, kdy nechala na ochoz 160 metrového komínu umístit speciální hliníkovou budku, v níž se postupně usadil divoký nekroužkovaný sokolí pár, zahnízdil a loni poprvé vyvedl mladé.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.