pondělí 18. října 2021 Lukáš

Hasiči získali nový žebřík za 19 milionů. Využijí ho při požárech či kácení stromů

Českobudějovičtí hasiči mají k dispozici novu techniku. Při práci mohou používat žebřík dlouhý až 30 metrů, který disponuje záchranným košem až pro pět osob. Investice vyšla na téměř 19 milionů korun.

Automobilový žebřík umožňuje mimo jiné zásah vodou i pěnou, zároveň je díky němu možné sledovat požár z výšky, protože je na konstrukci umístěna kamera. Výšková technika je důležitá mimo jiné pro záchranu lidí či zvířat.

„Díky svým rozměrům se dostane i do těch míst, kam se ta naše robustnější technika obtížně dostávala. Ať už je to průjezdnost sídlišti nebo jinými úzkými komunikacemi,“ upřesnil ředitel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Lubomír Bureš.

Nová technika vyšla na bezmála 19 milionů korun. Více než dvěma miliony přispělo město České Budějovice, přes šest milionů korun dal Jihočeský kraj. „Je pro nás strašně důležité, aby jihočeští hasiči byli vybaveni tou nejmodernější technikou, která v klíčových situacích dokáže lidem zachraňovat životy,“ uvedl hejtman Martin Kuba (ODS).

Žebřík disponuje také záchrannými nosítky s nosností až 150 kilogramů, díky takzvanému "krabímu chodu" se dostane do hůře přístupných míst a kromě jiného má řadu nástrojů, které se hasičům hodí při požáru vysokých budov. 

„Výšková technika je speciální požární technika, která je důležitá především při záchraně osob či zvířat z výšek. Kromě záchrany a evakuace je nasazována při řešení požárů v nadzemních prostorech, typicky u požárů vícepatrových budov. Velmi často je pak povolávána k rizikovému kácení stromů nebo částí stromů, a to nejen při živelních pohromách,“ dodala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů

Ohodnoť článek

Foto HZS Jihočeského kraje

Štítky hasiči, žebřík, technika, investice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.