Pravé nábřeží Malše od Biskupské k Divadelní bylo jedinečnou připomínkou starých Budějovic, o kterou město ve 20. letech 20. století nenávratně přišlo. Nahradila ho kavárna Savoy, vystavěná v architektonickém stylu art deco.
Na foto je zachyceno pravé nábřeží Malše od Biskupské k Divadelní, přesněji k patrovému klasicistnímu domu hostince U Wendlerů u mostu u divadla. Nic z toho, co je vidět na snímku, se nezachovalo, ani Velký pivovar (v pozadí přesahuje stromoví střecha), bylo zbořeno v letech 1912 až 1927. Možná někde nějaké zdivo po pivovaru. Nábřeží se do roku 1927 jmenovalo Nábřeží, Na Nábřeží a Am Quai. Zajímavou adresu měl cukrář Ludwig Mooser: Zur blauen Donau, Am Quai 3 (ale byl to krycí název podniku nechvalné pověsti). Od roku 1927 to bylo nábřeží Petra Bezruče.
Vlevo na někdejším parkánu stojí patrový dům z let klem 1830 a za ním je skryta hradební bašta Katovna. Je doloženo, že kat jako nečistý člověk musel bydlet za hradbami. Měl zde zahrádku, na níž, když měl pracovní volno, hospodařil. Hradby, Katovna a Velký pivovar se začaly bourat v roce 1912. Velký pivovar měl v Divadelní cenné podloubí a také starobylou vinárnu U Ferusů. V roce 1913 byl zbořen hostinec U Wendlerů s letní restaurací. Budějovické listy, jindy na sebe hašteřivé, se shodly: „Tím zmizí opět kus starých Budějovice.“ V roce 1844 byla zbořena Linecká brána.
Na foto vypadá zimní nábřeží u Malše hrozně, ale na jaře a v létě se stromy proměnily v romantické aleje nazývané hovorově a pak obecně „aleje vzdechů“. Lokalita pro milence přímo v centru města. Kdo vymyslel název „alej vzdechů“ není zjištěno. Není vyloučeno, že tam sám chodil. Po 1. světové válce se milenci přesunuli na Krumlovské aleje. Aleje vzdechů se zlikvidovaly a nové javorové aleje se založily v roce 1932, což bylo už po regulaci břehu a v čase kavárny Savoy.
Po roce 1900 plánovala radnice s přispěním eráru postavit v tomto atraktivním místě komplex budov pro státní úřady. Celkem dobrý nápad, ale otálela a právovárečníci prodali v roce 1911 Velký pivovar konsorciu pp. Nissl, Kanpp, Moregner, Stepan, Rehm a slč. Lehrmannová, čímž radnice ztratila na tuto lokalitu vliv. Po válce byla možnost pro radnici pokusit se získat zpět pozemky, ale stavitelská firma Johann Stepan byla rychlejší, zbořila zbytky hradeb a začala stavět blok domů ve stylu art deco s kavárnou Savoy. Vzniklo tak velkoměstské nábřeží. Vlastně jediné ve městě. Dokonce pohledově vypadá divadlo ve srovnání s blokem Savoye nějak obyčejně. Kavárna Savoy byla otevřena Bedřichem Klabačkou dne 13. srpna 1929.
Wendlerův hostinec spolu s německým Spolkový domem, hledě na to, že v divadle se často hrálo v němčině, vytvářel zde uzel německých spolků. U Wendlerů sídlil vlivný spolek Gesselenverein. Hostinec u bývalé Linecké brány zde byl již před rokem 1848. Z bouřlivých událostí v roce 1848 se zachovala zpráva, že u Wendlerů došlo ke štvanici na hostinského Puckla. Česká Národní garda budějovická si chtěla s ním vyřídit účty za nemístnou velkoněmeckou agitaci. Honili ho po hostinci, ale Puckl utekl zadem a ztratil se jim ve hradbách.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.