V Jaderné elektrárně Temelín se velice dbá na bezpečnost, i proto se nově zdvojnásobil počet cvičení. Řešení mimořádných situací by tak mělo být procvičováno minimálně osmkrát ročně. V následujících třech dnech se odborníci Jaderné elektrárny spolu se složkami Integrovaného záchranného systému Jihočeského kraje a dalšími orgány celostátní úrovně budou potýkat s fiktivním únikem radiace.
Cvičení dnes ráno začalo fiktivní událostí. Tornádo zničilo střechu strojovny prvního bloku, trosky poškodili turbínu a došlo k požáru. Je klasifikována mimořádná událost druhého stupně s hrozícím únikem radiace do životního prostředí a dochází k vyhlášení ochranných opatření v celém areálu. Záhy zasedá havarijní štáb s podpůrným technickým střediskem a začíná celou situaci řešit. Prostory elektrárny se rozléhá hlášení, které informuje zaměstnance o současném stavu.
Ve druhé fázi cvičení bude situace překlasifikována na mimořádnou událost třetího stupně, kdy dojde k fiktivnímu úniku radioaktivních látek, budou informovány dotčené orgány a organizace a bude varováno obyvatelstvo. O události bude informován také předseda vlády, aktivován ústřední krizový štáb a vyhlášen nouzový stav na území Jihočeského kraje.
Třetí fáze cvičení bude zaměřená na ukončení úniku radioaktivních látek z areálu elektrárny a zapojí se také mobilní monitorovací skupiny, které si procvičí odběr vzorků v dané oblasti. Budou však pracovat pouze v pracovním oblečení. Aby nešířily zbytečnou paniku, tak své ochranné obleky nechají ve vozidlech. Poslední čtvrtá fáze má název realizace opatření na úrovni kraje a spadá do ní evakuace obyvatelstva a zajištění jeho nouzového přežití.
Aby mohly být aktivně zapojeny složky krizového řízení, museli temelínští odborníci naplánovat nejhorší možný scénář a elektrárnu tak převést do stavu nejhorší havárie. To nebylo vůbec jednoduché, protože bezpečnostní systémy mají několik dalších pojistek. Muselo být simulováno vyřazení všech třinácti způsobů elektrického napájení, porušení důležitého potrubí v jaderné části elektrárny a selhání čtyř, dvakrát jištěných, systémů chlazení reaktoru. Teprve po této simulaci dojde po několika hodinách k fiktivnímu úniku radioaktivity z ochranné obálky.
„Scénář událostí v Temelíně je záměrně zvolen tak, aby byl důvod pro aktivaci Integrovaného záchranného systému. To znamená, že simuluje souběh mnoha selhání technologie, který vyústí v únik radioaktivních látek do okolí. V Temelíně děláme maximum proto, abychom to reálně nikdy nepotřebovali, nicméně i pro tyto případy je potřeba mít nastaven systém. Cvičení pak ověřují jeho funkčnost,“ říká Iva Kubáňová, ředitelka Bezpečnosti elektráren ČEZ.
Napsal Jaroslav Pešek
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.