Soustředění dobrovolníků, z nichž bude následně vybrána skupina lidí, kteří budou mít jedinečnou příležitost aktivně spolupracovat při obsluze repliky středověkého jeřábu inspirovaného kresbami proslulého umělce Leonarda da Vinciho a italského inženýra Bonaccorsa Ghibertiho, se uskuteční 26. listopadu v Rožmberku nad Vltavou. Jeřáb příští rok pomůže při opravě střecha a ochozu věže Jakobínky, dominanty hradního návrší v Rožmberku nad Vltavou.
Národní památkový ústav v Českých Budějovicích zahájil před čtyřmi roky projekt na restaurování věže Jakobínka a její zpřístupnění veřejnosti. Ten je koncipován jako stavební experiment, při němž se v maximální míře zkoumají a prakticky ověřují stavební postupy a technologie, které se užívaly ve středověku.
„Cílem je tedy nejenom záchrana fyzické podstaty památky, ale také snaha o zachování nehmotného dědictví, to je tradičních znalostí, postupů a technologií, původně užívaných při stavbě Jakobínky a podobných památek,“ přiblížil ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec.
Hrad Rožmberk vybudovali v druhé polovině 13. století členové jedné z rodových větví Vítkovců, kteří se od té doby nazývali páni z Rožmberka. Hradní areál vznikal postupně a již ve středověku obsahoval dvě hlavní části, takzvaný Dolní a Horní hrad, jehož součástí je zdaleka viditelná věž zvaná Jakobínka. Její neobvyklé jméno je v písemných pramenech poprvé doloženo v roce 1723. Když v polovině 19. století přestavovali tehdejší majitelé z rodu Buquyoů hrad v romantickém stylu, vnímali Jakobínku jako symbol jeho starobylosti. Až do roku 1945 byla věž v relativně dobrém stavu, poté se její stav zhoršoval, až byla na počátku 21. století zařazena do seznamu nejohroženějších památek.
V roce 2012 získal Jakobínku do svého vlastnictví Národní památkový ústav a připravil projekt její celkové obnovy. V současné době probíhá oprava interiéru a kamenného pláště věže s využitím dřevěného „středověkého“ lešení. Vlastní restaurování věže bude probíhat s pomocí funkční repliky historického jeřábu.
Pochozí kolo středověkého jeřábu.
Národní památkový ústav chce do tohoto projektu zapojit i veřejnost formou dobrovolníků, kteří budou mít jedinečnou příležitost aktivně spolupracovat při obsluze repliky středověkého jeřábu. Úkolem dobrovolníků bude zajišťovat pohyb jeřábu chůzí v poháněcím kole.
„Práce to bude naprosto jedinečná a mimořádná. Jeřáb bude osazen u vrcholu střechy Jakobínky ve výšce téměř čtyřiceti metrů,“ prozradil Petr Pavelec a předeslal, že dobrovolníci budou vybírání podle přísných pravidel. Věk dobrovolníka musí být v rozmezí 18 až 60 let, musí být fyzicky zdatný a odolný vůči závratím. Jeho váha nesmí přesáhnout 90 kilogramů a jeho výška se musí pohybovat od 165 do 190 centimetrů.
Výběrové soustředění uchazečů se uskuteční v neděli 26. listopadu od 11 do 16 hodin u věže Jakobínka v areálu Horního hradu v Rožmberku. Instruktoři Národního památkového ústavu seznámí uchazeče na místě s obsahem a harmonogramem prací a podle výše uvedených pravidel bude proveden výběr, zaškolení a praktické zacvičení dobrovolníků. S vybranými uchazeči bude následně uzavřena smlouva o dobrovolnické činnosti. Ta bude probíhat až ve stavební sezoně 2018. Termín zapojení jednotlivých dobrovolníků bude s vybranými lidmi s dostatečným předstihem konzultován a následně přesně stanoven, včetně určení případných náhradníků.
„Případní zájemci se mohou hlásit na e-mailu slabova.marketa@npu.cz nebo na telefonu 778 417 685," uvedl Pavelec..
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.