Před základnou Vodní záchranné služby v Dolní Vltavici bylo včera od rána rušno. Ještě aby ne. K břehu lipenské přehrady se sjely složky integrovaného záchranného systému. Všichni nacvičovali záchranu osob z ledu pomocí vrtulníku.
Hlavními aktéry byli vojáci, kteří létají leteckou záchrannou službu v jižních Čechách. Nácviku se zúčastnili i 4 lékaři a 9 leteckých záchranářů ze Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, pět hasičů z Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje a nechyběli ani záchranáři z Horního Rakouska. A co by to bylo za nácvik bez figurantů. Kombinézy na sebe navlékli záchranáři - figuranti z Vodní záchranné služby Český Krumlov.
„Cvičíme záchranu osob pomocí slaňování – podvěsem. To je to lano, které visí dolů nebo druhým způsobem, kterým je jeřábování. Pokud to jen trošku jde a vrtulník se dostane těsně nad led, dá se člověk vytáhnout i ručně,“ řekl šéf vodních záchranářů Milan Bukáček.
Sednout do vrtulníku a vyrazit na pomoc člověku, který ji potřebuje, není vůbec jednoduché. Potřeba je hodně zkušeností a tréninku. „Samozřejmě pilotáž na velké ploše opravdu vyžaduje trénink a zkušené piloty, protože ta pocitová teplota je třeba minus 15 stupňů přesto, že je nula. Další věc je ledová voda, která pro toho záchranáře přináší pocit chladu. Stává se, že zamrzne i karabina, takže to jsou takové speciální prvky, které pilot vrtulníku v součinnosti se záchranářem musí dobře zkoordinovat,“ popsal Bukáček.
Leteckou záchrannou službu z Bechyně lítá Armáda České republiky a jejich aktivitu si všichni pochvalují. Kromě výborných strojů (Sokolů), které mají dobré parametry, jsou posádky připraveny a ochotny lítat za každého počasí, ve dne i v noci.