Více výjezdů, zásahů, práce, ale také více výdajů očekávají během letošního léta lipenští vodní záchranáři. V loňském roce vyjížděli lipenští záchranáři ke 192 zásahům, které se odehrály přímo na vodě nebo na břehu. Velká část z nich se stala během letních prázdnin a bylo to zhruba o 10 procent více, že v roce 2018. Nejčastěji vyjížděli k převráceným plachetnicím a v minulých létech pak k rybářům.
„Starší rybář, který vypadne z pramice, je náš nejčastější případ. Jedná se o nejvíce ohroženou skupinu,“ uvedl šéf Vodní záchranné služby Český Krumlov Milan Bukáček. Loni se záchranářům podařilo zachránit pět životů. Tito lidé by bez okamžitého, profesionálního a rychlého zásahu nepřežili. Třem lidem již ale pomoc nedokázali.
Záchranáři letos očekávají větší počet případů. Zatím mají během května a června jen minimum zásahů. „Plachetnic i rybářů je na Lipně podstatně méně. Také jsme měli štěstí, že se nám vyhýbají klasické lipenské bouřky, okamžitá změna počasí se silným větrem a vlnami,“ řekl Bukáček. Ty pak bývají příčinou mnoha nehod a krizových situací. Návštěvníci často nedodržují základní pravidla a dostávají se do problémů.
Služby mají záchranáři náročné. Od 27.června do 1.září slouží v Dolní Vltavici 24 hodin denně, ve třech lidech. Střídá se zde asi 30 lidí. Jedná se dobrovolníky, často aktivní a bývalé vojáky, či policisty, zdravotnické záchranáře nebo lékaře. Se službami pomáhají také studenti. Záchranáři také trénují vlastní mládež, aby je měl kdo nahradit.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.