sobota 24. října 2020 Nina

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Vřelé publikum a inspirativní město, shodují se umělci. Mezinárodní hudební festival v Krumlově uzavřel koncert filharmonie

29. ročník tradičního Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov je minulostí. Tři týdny plné hudby zakončil Ivo Kahánek Šostakovičovým Koncertem pro klavír, trubku a smyčcový orchestr č. 1 c moll, op. 35 za doprovodu nejvýznamnějšího českého tělesa České filharmonie. Ta v druhé půli zahrála Dvořákovu symfonii č. 8. Nejstarší český orchestr vystoupil v Českém Krumlově po 16 letech.

„Jsem spokojený s tím, jak jsme se na jaře rozhodli. Tedy festival nezrušit, ale zrealizovat v jiném termínu. Myslím, že se 29. ročník zapíše do naší dlouhé historie. Byl totiž úplně jiný. Koncerty se konaly v interiérech, některé jsme vysílali živě, umělci pocházeli pouze z tuzemska. Všechno bylo jinak. Přes všechny starosti a dramaturgické změny našeho rozhodnutí nelituji. Věřím, že lidé ocenili, že jsme to nevzdali. V kultuře to nemůžeme vzdávat, protože bez kultury by byl život poloviční,“ hodnotí letošní ročník prezident festivalu Jaromír Boháč.

Uspořádat v dnešní době festival? Odvážné

Mezinárodní hudební festival navštívili i zástupci partnerů. „Jsem rád, že jsem na festivalu mohl být a že se mohu poklonit za to, co se událo. A to nejen letos, ale za celých 29 let. Organizátoři i v této nejednoduché době dokázali uspořádat opětovně úžasný festival. Nejen ve smyslu hudby, scenérie, ale každého detailu. Děkuji jim za to, co dělají,“ říká Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy.

Mezinárodní hudební festival se konal i za podpory Českého Krumlova. Starosta města Dalibor Carda si nenechal několik koncertů ujít. „Velmi mě překvapil Pavel Černoch – úžasný projev, nádherný orchestr. Celé vystoupení působilo charismaticky. Potěšilo mě, že čeští umělci dokázali plně nahradit zahraniční umělce, a že hudba v provedení českých umělců a orchestrů byla skvělá. Letošní ročník považuji za velký heroický výkon pořadatelů, že se odvážili festival odložit do jiného termínu. Prokázali tím odvahu a hrdinství. Český Krumlov a mezinárodní hudební festival k sobě neoddělitelně patří a já budu rád, když budu moci jako starosta doprovázet jubilejní 30. ročník.“ 30. ročník Mezinárodního hudebního festivalu se bude konat od 16. července do 7. srpna 2021. Vstupenky budou v prodeji od prosince.

Umělci se shodují – atmosféra v Českém Krumlově je neuvěřitelná

Závěr festivalu patřil České filharmonii, jejímu šéfdirigentovi Semjonu Byčkovi a klavíristovi Ivu Kahánkovi. Interpreti byli unešení z reakcí publika i samotného Českého Krumlova. „Atmosféra byla ohromná. Na festivalu jde cítit, že má tradici. Kromě toho jakákoliv hudba v kulisách takového inspirativního města, jako je Český Krumlov, nemůže být jiná než výjimečná,“ říká klavírista Ivo Kahánek, který se na festivalu představil poprvé.

Podobné pocity měl i šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov. „Když jsem přijel do města a spatřil jsem jeho krásu… Je to klenot uprostřed Evropy. A právě město samotné vytváří tu správnou atmosféru. Navíc nám publikum dalo zažít vřelou odezvu na náš koncert, ze které bylo cítit, že šla opravdu od srdce. A to je to, pro co žijeme. Závěrečný koncert byl mým prvním v Českém Krumlově a doufám, že ne posledním.“

Díky festivalovým návštěvníkům se opraví klavír v umělecké škole pro nevidomé

Mezinárodní hudební festival spolupracuje se Základní uměleckou školou Jaroslava Ježka už několik let. Každoročně jde výtěžek z prodeje festivalových programů a pět korun z každé prodané vstupenky na konkrétní věc. Letos se vybralo 18 500 korun, za které se zrenovuje piano značky Petrof. „Vyučovat v hudbě nevidomé děti je velmi tvrdá práce. Proto oceňujeme, najde-li se silný partner, který nám podá pomocnou ruku. A tím se stal právě českokrumlovský festival. Je nám velkou ctí s ním spolupracovat,“ Miroslav Tengler, ředitel ZUŠ Jaroslava Ježka v Praze.

Ohodnoť článek

PR text

Štítky Mezinárodní hudební festival, Český Krumlov, kultura, hudba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.