úterý 29. listopadu 2022 Zina

Mezinárodní festival animovaných filmů v Třeboni pokračuje bohatým programem

Ve čtvrtek Anifilm nabízí opět bohatou porci projekcí i doprovodného programu. Na programu je několik soutěžních filmů, ve Světozoru se promítá soutěžní snímek Pačamama.

Film se odehrává v peruánských Andách a malý chlapec se v něm chce stát šamanem. Pačamama, tedy původně jméno incké bohyně plodnosti, je snímek oplývající příjemnou jihoamerickou barevností a využívající techniku 3D animace, cíleně “zploštěnou“ na 2D. Svět kočky Marnie je další soutěžní celovečerní snímek, premiérově uvedený na posledním festivalu v Annecy. Film natočila německá dvojčata Christoph a Wolfgang Lauensteinovi. Nečekaná verze pohádky Brémští muzikanti bratří Grimmů nabírá v jejich podání lehce morbidní nádech, ale přitom zůstává dobrou rodinnou podívanou

V sále Roháč můžete vidět blok filmů, na kterých se podílela oceněná Zdenka Deitchová nebo blok filmů mapujících českou tvorbu Český obzor. Česká televize představí ve 14:30 dva nové animované seriály Hvězdičky a Když se řekne naše země.

V kině Aurora můžete od 11:30 vidět nová dobrodružství Pata a Mata a kdo nestihl ve středu Mirai, Dívku z budoucnosti, může se na ni podívat tamtéž ve 14:30. Na Masarykově náměstí se od 21 hodin bude promítat animovaný hit Úžasňákovi 2.

V Domě Štěpánka Netolického je k vidění nová výstava Animacze po roce 89, která dnes bude mít slavnostní vernisáž. V Měšťanské besedě je celý den otevřena Game a VR zóna. Od 22 hodin bude mít ve festivalovém stanu v zámeckém parku koncert  Katarzia, slovenská producentka, textařka a písničkářka žijící v Praze. Její chytré texty mají blízko k rapu, její kapela hraje něco mezi jazzem a popem.

Z pátečního programu festivaloví dramaturgové doporučují film Švýcar Chris, nezapomenutelný celovečerní anidok, který poměrně nedávno úspěšně obrážel světové festivaly. Režisérka Anja Kofmelová se vydala cestou kombinace animovaných pasáží, archivních i hraných záběrů. Inspirací jí byl temný a těžko uvěřitelný osud jejího bratrance Christiana fanatického vojáka.

V pátek ve  13 hodin se můžete vydat na do Swarzenberského sálu na Masterclass Jonase Odella, který je zásadní osobností současného Anidoku. Svým přístupem k tomuto žánru už stihl ovlivnit celou generaci tvůrců. Na Anifilmu zasedá v mezinárodní porotě, promítá své filmy a videoklipy a dnes máte navíc možnost navštívit jeho masterclass, kde se dozvíte, jak tento švédský režisér při tvorbě postupuje.

Něco více o nefázované animaci, tzv.Hyperlapsi se dozvíte v 18:00 v divadle J. K. Tyla. Dozvíte se, co spojuje Švankmajerovu Kostnici a Da Vinciho Timecode od Gila Alkabetze. A můžete shlédnout výběr unikátních filmů, vytvořených technikami nefázované animace – ať už technikou tzv. „hyperlapse“, pixilací krajiny či výměny objektů („replacing“). Tvůrci zde objevují skryté souvislosti mezi obrazy a vytváření nevšední experimenty.

V Roháči v Sále České televize běží po celý den animáky jen a jen pro děti. A až je přestane bavit dívat se na filmy, o patro výš si mohou pod vedením zkušených lektorů vytvořit svůj vlastní animovaný film. A to hned několika animačními technikami.

A až dáte děti spát, ve stanu v zámecké zahradě se koncertuje i v pátek. Na programu jsou kapely Www a Space of love.

Tisková zpráva

Štítky Anifilm, festival, program, Třeboň

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.