sobota 17. dubna 2021 Rudolf

Nejzasaženějším okresem v Česku je Jindřichohradecko

Jindřichohradecko je v posledních dnech okresem, který koronavirus zasáhl nejvíc. Na 100 tisíc obyvatel tam připadá 772 případů covidu-19. Příčiny nárůstu z posledních dnů mohou být podle hygieniků různé.

Okresy v sousedství Jindřichohradecka jsou epidemií zasaženy výrazně méně. „Pokud by takový nárůst nastal na Písecku nebo Strakonicku, mělo by to vysvětlení v tom, že se vlna pandemie přenesla z Plzeňského kraje, který v minulých dnech vykazoval hodně případů. Ale u Jindřichohradecka je ta situace jiná," řekla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Podle ní může za nárůstem na Jindřichohradecku být například fakt, že se tam nákaza prokázala u zaměstnanců firem, které začaly masově testovat. Další eventuální příčinou je šíření v rodině. „Nelze vyloučit, že na Jindřichohradecku žije v domácnosti více členů, a tím pádem se jich případně více může nakazit," uvedla.

Jindřichohradecko tak zažívá rozdílnou situaci v porovnání s loňským jarem. Tehdy patřilo naopak mezi okresy s nejnižším počtem nakažených. „Poslední týden se čísla lepší, věřím, že v tomto trendu bude Jindřichův Hradec pokračovat a že se uleví místní nemocnici i obyvatelům," řekl jindřichohradecký starosta Jan Mlčák (Patrioti).

Dodal, že vedení města se snaží apelovat na obyvatele, aby se chovali zodpovědně. „Spustili jsme informační kampaň s výzvou k nošení ochrany úst a k odpovědnému chování na sociálních sítích i formou plakátů po městě," uvedl.

Podle Kotrbové se šíření nákazy na Jindřichohradecku a hlavně v celém Jihočeském kraji zpomaluje. Ukazují to průměrná čísla denního nárůstu nových případů. Nyní jich je v regionu přibližně 750. „Je to přibližně o dvě desítky méně než o týden dříve. Ten vrchol současné vlny máme za sebou," míní Kotrbová.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky koronavirus, Jindřichův Hradec, hygienici, nakažení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.