čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Parní sezonu na úzkokolejce dnes zahájila jízda historické lokomotivy

Historická lokomotiva z roku 1898 dnes zahájila parní sezonu na úzkokolejce mezi Jindřichovým Hradce a Novou Bystřicí. Stroj se vrátil na trať po čtyřech letech po generální opravě. Jedná se o jednu z nejstarších parních lokomotiv v Česku.

Parní lokomotiva bude do konce června jezdit na úzkokolejce vždy v sobotu. O prázdninách pak přejde na každodenní provoz. Podle Borise Čajánka ze společnosti Jindřichohradecké místní dráhy návrat historické lokomotivy U37 přinese železnici ještě větší atraktivitu. „Když se na ni podíváte, tak je to opravdu krásný stroj. Samozřejmě moje generace si ještě pamatuje, že když lidé procházeli mezi vagony, které táhla parní lokomotiva, neslo to sebou specifické pachy a vůně. Navíc moje zkušenost je taková, že železnice přitahuje i děti ve velmi nízkém věku a poznamená je to na celý život," uvedl.

Lokomotiva U37 váží 24 tun, nejvyšší rychlost je 35 kilometrů za hodinu. Jezdila do konce 50. let 20. století, na úzkokolejce pak od roku 2005. Historický stroj bude ve speciálních takzvaných nostalgických jízdách obsluhovat většinu spojů. „Ještě chceme na trať vrátit další lokomotivu Polku, u které se opravují kompresory. To znamená, že pokud někdo nestihl dnešní začátek parní sezony a chtěl by se svézt ve vlaku s historickou lokomotivou U37, pořád bude mít v květnu, červnu a o prázdninách dost příležitostí. Na druhou stranu ale platí, že dnes kvůli koronaviru nikdo neví, jaká bude situace za pár týdnů nebo měsíců," řekl Čajánek.

Úzkokolejku ročně navštíví zhruba 400 tisíc lidí, velkou část z nich tvoří pasažéři celoroční pravidelné dopravy. Provoz na novobystřické trati začal 1. listopadu 1897. JHMD vlastní a provozují úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Obrataně a do Nové Bystřice. Dvě úzkokolejné dráhy mají rozchod 760 milimetrů. JHMD vlastní tři parní lokomotivy, tři motorové, osm osobních vozů a jeden nákladní. Vlaky jezdí i přes stanici Kaproun, kde je památník fiktivní postavy Járy Cimrmana.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky ČR, železnice, zábava, Jindřichův Hradec, FOTO, AUDIO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.