úterý 10. prosince 2019 Julie

VIDEO: Lidi na Facebooku pohoršilo chování vodiče z píseckého hřebčince. Ten kritiku odmítá

Video, které se včera večer objevilo na Facebooku, zvedlo mezi koňáky obrovskou vlnu vzteku. Ve videu ze Zemského hřebčince v Písku se vodič ke koni chová velmi nestandardně, což potvrdili i lidé, kteří s koňmi pracují několik let. Podle hřebčince není chování vodiče běžná praxe. Práce s mladými hřebci ale není vždy jednoduchá.

Podle popisu od ženy, která video získala od maturantů, mělo jít údajně o výcvik koně před studenty střední školy oboru jezdec -ošetřovatel. „Vzniklá situace se mě ale osobně dotýká. Každý, kdo je zaměstnancem nějaké instituce, by si měl uvědomit, že tuto instituci reprezentuje. Podle mého názoru nelze tolerovat ani vulgaritu a ani přehnané emoce, pokud se v jejich přítomnosti pohybuje laická veřejnost či studenti oboru,“ napsala Gabriela

„V koňském světě se pohybují nějaký ten pátek a je smutné, kolik už jsem viděla zkažených koní hrubou lidskou rukou. Neznalost a zastaralé praktiky jsou, i v dnešní době internetu a různých možností vzdělávání, dost zarážející. Hlavně tam, kde by drezurní trenéři měli jít příkladem. Práce s mladými koňmi není vůbec jednoduchá, a tím víc by to měli dělat lidé citliví, trpěliví, vzdělaní a zkušení. Přeci jenom jdou příkladem pro mládež, která si potom mysli, že je tohle normální chování, a že takto se má zacházet se zvířaty,“ řekla Tereza Pokorná, která se koním od dětství věnuje.

K celé věci se vyjádřil i hřebčinec. „Korekce, ke které Ing. Štěrba přistoupil, spočívala v opakovaném cukání vodítkem připnutým na udidle ohlávky, kterou byl kůň ostrojen. Žádný jiný prostředek použit nebyl - jako například bič, kterým by byl kůň například udeřen, apod. Jediné, co lze rozporovat, je doba, po kterou byl hřebec jednání svého vodiče vystaven. Tu vedení Zemského hřebčince Písek, s.p.o. skutečně vyhodnotilo jako delší, než bylo nezbytně nutné. Na zjištěnou nepřiměřenost ředitel hřebčince Ing. Štěrbu důrazně upozornil a sdělil mu, že jakkoli je pochopitelné, že člověku v takové situaci lidově řečeno „rupnou nervy“, profesionál se musí umět ovládnout a přes mimořádnou vypjatost situace nelze jinak, než zachovat chladnou hlavu. Za to, že se vše nepodařilo vyřešit s větším klidem, čeká Ing. Štěrbu od zaměstnavatele postih," napsali na stránkách vedení hřebčince. 

Pod příspěvkem se jedni vodiče zastávají, druzí s jeho chováním zásadně nesouhlasí. „Tak tohle je mazec... Ať už je koník jakýkoliv, takový trest by jeho chování jen a jen zhoršil. Pokud je hůře voditelný či paličatý nebo dokonce třeba mladý koník, co se učí, jen ho tímto naučí agresi a strachu z lidí. Nedovedu si představit, kdyby takovým způsobem někdo "vychovával" mého koně,“ napsala Zuzka. Opačného názoru je Klára. „Asi jsem jediná, ale nic špatného na tom teda nevidím, a je fuk že je to hřebec, když se neumí chovat, tak to pamlskama řešit nebudu,“ napsala. 

Video už obdržela Krajská veterinární správa, která se do hřebčince pojede podívat a celou situaci prošetří. „O videu, která koluje po Facebooku víme a celou situaci budeme řešit. Více se k tomu nebudeme zatím vyjadřovat," řekl ředitel Krajské veterinární správy František Kouba

Foto pixabay.com

Štítky koně, Písek, hřebčinec

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.