V Milevsku na Písecku se příští týden uskuteční slavnostní liturgie, při které bude poprvé k vidění svatý hřeb. Ten vědci objevili v jihočeském městě na přelomu let 2020 a 2021. Všechny části Milevského relikviáře skončily v laboratořích a mají za sebou řadu analýz a testů.
Akce se uskuteční 13. září v milevském klášteře. Vrátí se tam relikvie, kterou vědci našli při průzkumu trezové místnosti v mohutné kamenné zdi kostrela sv. Jiljí.
V prostoru našli archeologové dřevěné schránky zdobené zlatem a stříbrem. Kromě nejrůznějších ozdob se za zdí nacházel také právě železný a šest centimetrů dlouhý hřeb označený zlatým křížkem.
„Podařilo se tedy vyzvednout historický artefakt, který středověká společnost považovala za jednu z nejvzácnějších křesťanských relikvií na světě – část hřebu z Pravého kříže,“ informoval v tiskové zprávě mluvčí Jihočeského kraje David Hocke.
„Z hlediska historického, z hlediska symbolického je toto ještě výš než relikviář svatého Maura. Maur je více než metr velká a nádherně zdobená truhla. Hřeb byl uschován a obložen pravým zlatem. A pro středověkou komunitu měla tato věc cenu dvou klášterů," citovala loni ČTK archeologa Jiří Šindelář, který se na objevu podílel.
Úterý, 21. prosince 2021, 09:06
Před rokem, 21. prosince 2020, objevili archeologové v milevském klášteře schránku s odseknutou částí hřebu, který s největší pravděpodobností pochází z takzvaného Pravého kříže, na kterém zemřel Ježíš Kristus. Jedná se o jednu z nejvzácnějších...
Veškerý materiál rozvezli odborníci do specializovaných laboratoří. Výzkum stále pokračuje, a tak zatím není možné nález vystavovat trvale. Podrobnosti k tomu, co zatím vědci zjistili, se veřejnost dozví příští týden.
Archeologové se výzkumu milevského kláštera věnují řadu let. Milevský premonstrátský klášter je nejstarší klášter v jižních Čechách. Založil jej Jiří z Milevska a budoucí první opat kláštera Jarloch.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.