čtvrtek 21. listopadu 2019 Albert

Na Prachaticku pyrotechnik likvidoval granát. Za poslední měsíc na jihu Čech už poněkolikáté

Dalším nevybuchlým granátem se zabýval policejní pyrotechnik v lese u Lenory na Prachaticku. Výbušnina byla zajištěna a zlikvidována na bezpečném místě. Nevybuchlé munice nejsou v jižních Čechách nijak neobvyklé.

Podle nálezce výbušnina ležela volně v porostu. Pyrotechnik zjistil, že se jedná o německý dělostřelecký granát z druhé světové války, zajistil ho a odvezl na bezpečné místo k likvidaci. Při události nedošlo k žádnému zranění, ani nevznikla žádná škoda na majetku.

V poslední době se na jihu Čech nejedná o jediný případ nálezu pyrotechniky. K podobnému případu došlo minulý týden, kdy žena na Jindřichohradecku na zahradě u svého domu objevila minu. Taktéž minulý týden našla další minu žena s pomocí detektoru kovu na louce na Českokrumlovsku, tříštivý granát našel i muž na poli na Písecku v polovině minulého měsíce.

Podle slov policejní mluvčí Lenky Krausové pyrotechnici v Jihočeském kraji ročně vyjíždějí ke zhruba stovce nálezů nevybuchlé munice. V celém Česku se pak jedná řádově o stovky až tisíce nálezů. Nálezy munice nejsou na našem území nikterak neobvyklé. Nejčastěji se policisté setkávají s pozůstatky 2. světové války, výjimkou ale nejsou ani nálezy z dob 1. světové války, či z války Prusko–Rakouské, nebo naopak z doby nedávno minulé – pozůstatky po činnosti a výcviku vojsk Varšavské smlouvy i naší armády.

Policisté důrazně varují každého, aby se v případě nálezu munice nedotýkal. „Na munici nesahejte, neberte ji do ruky ani se ji nesnažte kamkoli přenést. Pokud byste munici nalezli, okamžitě volejte tísňovou bezplatnou linku Policie České republiky 158 a vyčkejte příjezdu policistů. Zároveň zabraňte tomu, aby se k místu nálezu kdokoli přiblížil,“ zdůrazňuje policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky Prachaticko, pyrotechnik, munice, granát, nález

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.