středa 8. dubna 2020 Ema

Za černou skládku a pálení odpadu dostala firma v Netolicích pokutu přes sto tisíc

Pokutu ve výši 130 tisíc korun dostala od České inspekce životního prostředí firma v Netolicích. Důvodem byla černá skládka, kterou společnost vytvořila u své provozovny. Podle inspektorů mělo jít minimálně o necelých 200 tun odpadků. Navíc měla firma na svém území některé odpady i pálit.

Kontrolu ve firmě v Netolicích provedli inspektoři České inspekce životního prostředí v dubnu 2019. „Zjistili jsme, že firma přebírá odpady, které soustřeďuje na uvedené provozovně a dále je demontuje, třídí a ty, které jsou nevyužitelné, volně hrne ze svahu, případně je spaluje. Firma přitom nevlastní žádné oprávnění k převzetí opadů a ani její provozovna není místem určeným k nakládání s nimi. Činila tak minimálně od června 2017 až do kontroly v dubnu 2019. Za tu dobu se jednalo minimálně o 172,5 tun odpadů,“ řekl Vladimír Jiráček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích.  

Podle inspektorů se ale mohlo jednat o mnohem větší množství odpadu. Firma totiž nepředložila žádné doklady o jeho odstranění. Navíc bylo během kontroly zjištěno, že nevyužité odpady shromažďovala firma na části pozemku, kde vytvořila zhruba šest metrů vysoký val.

Na místě inspektoři objevili také vrstvu popela s obsahem ohořelých kovových okenních a dveřních kování nebo zbytků skla, který vznikl při spalování okenních a dveřních rámů na otevřeném ohništi. „Takové jednání je v rozporu se zákonem o odpadech a se zásadami ochrany životního prostředí. Došlo tak k ohrožení podzemních i povrchových vod, k úniku škodlivých látek do ovzduší a tím i k následnému ohrožení zdraví lidí,“ uvedl Jiráček.  

Další odpady pocházející z výměny oken firma skladovala na soukromém pozemku v katastrálním území Sedlice u Blatné, a to opět bez potřebného povolení.  

„Pro vyhodnocení nebezpečnosti pro životní prostředí je podstatný fakt, že docházelo k provozování sběru odpadů a následně k jejich úpravě či odstraňování bez potřebného rozhodnutí krajského úřadu, to znamená jednalo se o činnost zákonem nepovolenou,“ shrnul Vladimír Jiráček. Pokuta ve výši 130 tisíc korun nabyla právní moci na konci ledna. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo5 čtenářů

Foto ČIŽP

Štítky Česká inspekce životního prostředí, jižní Čechy, černá skládka, kontrola, pokuta

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.