čtvrtek 23. září 2021 Berta

V Prachaticích byl dnes po rekonstrukci slavnostně otevřen kostel sv. Jakuba

V Prachaticích byl dnes po několikaleté opravě slavnostně otevřen kostel svatého Jakuba. Řemeslníci a odborníci za 33 milionů korun kompletně zrenovovali interiér i větší část exteriéru. Kostel získal díky rekonstrukci nový oltářní stůl (mensu), který nahradil provizorní ze 70. let minulého století. Kostel bude přístupný i turistům, první komentovaná prohlídka je naplánována na Noc kostelů.

Slavnostní bohoslužbu sloužil českobudějovický biskup Vlastimil Kročil. Posvětil mensu, do které byly umístěny relikvie svatého Jana Nepomuckého a prachatického rodáka Jana Nepomuka Neumanna. Kvůli epidemickým opatřením byla slavnost jen pro omezený počet lidí, biskupství ji vysílalo na svém kanále na youtube. „Kostel byl kvůli rekonstrukci kompletně uzavřen 15. října 2019. Oprava skončila v listopadu 2020, ale kvůli epidemii bylo otevření kostela posunuto," řekl mluvčí českobudějovického biskupství Petr Samec.

Součástí opravy kostela bylo restaurování fragmentu vzácné fresky Ukřižování i okenních vitráží. Do interiéru se vrátila původní barevnost sloupů a žebroví odstraněná při opravě v roce 1937. Znovu pozlaceno bylo všech sedm oltářů v kostele. Restaurováním prošel velmi poškozený sanktuář k uložení nejsvětější svátosti. Vedle něj se podařilo objevit a obnovit dvě fresky z 16. století. „Další gotické a renesanční fresky byly nově objeveny a zrestaurovány na zdi za hlavním oltářem," řekl Samec. Renesanční výjevy znázorňují boj krále Davida s Goliášem a krále Šalamouna řešícího spor mezi dvěma ženami o dítě. Nejstarší freskou v kostele se staročeskými nápisy je gotická ornamentální freska.

Opraveny byly vnitřní omítky i podlahy. Kostel má nově mikrofony, reproduktory i elektronické počítadlo návštěvníků. Kostel je přes den volně přístupný. „Po uvolnění epidemických opatření počítáme na letní sezonu s komentovanými prohlídkami, a to v češtině, němčině a angličtině," řekl Samec. První prohlídka bude 28. května jako součást Noci kostelů. Ve spolupráci s městem by se v kostele měly konat koncerty, v plánu je také připomínka 210 let od narození Jana Nepomuka Neumanna.

Prachatický kostel reprezentuje českou pozdně gotickou architekturu. Začal se stavět po povýšení Prachatic na město v roce 1323. V době husitských válek byl těžce poničen. Opravit se ho podařilo v roce 1468. Opraven musel být znovu po roce 1507, kdy ho zasáhl požár.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Biskupství Českobudějovické / Petr Plášil

Štítky ČR, církve, stavby, Prachatice, FOTO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.