sobota 23. října 2021 Teodor

Strakoničtí vojáci na cvičení v Polsku odvraceli útoky letadel a provedli manévr raketami

Mezinárodní cvičení Tobruq Legacy 2019, které se konalo v uplynulých dvou týdnech v Polsku, rozehrálo aliančním vojákům několik situací, které dosud nikdy společně neprocvičovali. Kromě boje s nepřátelskými letadly museli nově řešit i simulovaný útok balistickými střelami nebo manévr raketami.

Cvičení se zúčastnilo téměř pět tisíc vojáků z dvaceti členských států NATO. „Jednotky pozemní protivzdušné obrany z různých zemí Aliance se pravidelně setkávají a společně cvičí od roku 2015. Hlavním cílem všech těchto výcviků je prohloubit interoperabilitu a sladit činnosti a procedury při plánování a provádění společných protivzdušných operací Severoatlantické aliance,“ připomněl velitel strakonického 251. protiletadlového raketového oddílu podplukovník Alan Dubový.

Ničili nepřátelská letadla

Stíhací bombardér Su-22 zaútočil na jednotky pozemní protivzdušné obrany. „Vzdálenost 30, jednotlivý, přílet, výška 6 000. Cíl v zóně,“ hlásí operátor. „Rozumím, první pal!“, reaguje velitel radiolokátoru. „První odpálená na 25. Výbuch. Cíl zničen na 16,“ informuje o chvíli později operátor.

Podobná hlášení čeští vojáci podávali, když fiktivně sestřelili nepřátelské letadlo. Do cvičení Tobruq Legacy 2019 se vedle systémů velení a řízení palby zapojili s protiletadlovými komplety 2K12 KUB a RBS-70.

Provedli manévr raketami

Při jednom z incidentů došla české jednotce 2K12 KUB munice. Tu jim vzápětí poskytla slovenská jednotka, vyzbrojená stejným protiletadlovým systémem. „V rámci rozehry byl mezi českou a slovenskou jednotkou proveden takzvaný manévr raketami,“ objasnil jeden z instruktorů výcviku praporčík František Hammerbauer.

V boji ale mohou nastat i další situace. „Jednotka nebo její část se může stát nebojeschopnou, například v důsledku poškození techniky. Pojem interoperabilita tak můžeme chápat nejen jako sladění postupů a procedur, ale i jako technickou kompatibilitu mezi jednotkami,“ dodal praporčík Hammerbauer.

Útok balistickými střelami

Další novinkou na letošním cvičení Tobruq Legacy byl incident, kdy vojáci reagovali na simulovaný útok balistickými raketami. Do cvičení se totiž zapojily také jednotky z USA a Nizozemí, jež mají ve výzbroji raketový systém Patriot a jsou tak schopné aktivně čelit napadení balistickými střelami.

Hlavní část cvičení Tobruq Legacy skončila ve čtvrtek v odpoledních hodinách. „Jednotky se během pátku přesunou do palebných postavení na pobřeží Baltského moře. Víkend pak stráví nácviky na bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů, které jsou plánovány na příští týden,“ doplnil podplukovník Alan Dubový, který bude v Polsku řídit střelby českých vojáků.

Tisková zpráva

Štítky vojáci, Strakonice, Polsko, cvičení, Tobruq Legacy

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.