neděle 13. června 2021 Antonín

Strakonická teplárna obnovila dodávky tepla Energu, jež zásobuje sídliště

Strakonická teplárna obnovila dodávky tepla firmě Energo, jež zásobuje přes 250 bytů na sídlišti Šumavská. Novinářům to dnes řekli generální ředitel teplárny Pavel Hřídel a strakonický starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost). Obyvatelé asi 14 bytových domů na sídlišti byli od pátečního večera do dnešního dopoledne bez tepla a teplé vody. Energo zatím teplo nedostává, řekl po 10:00 jednatel firmy Energo Roman Němeček.

Teplárna přerušila dodávky v pátek, vede s Energem spor o platby. Dodávky přerušila i v lednu. "Teď pustíme teplo, děláme to kvůli lidem, aby měli teplo, nechceme je týrat," řekl kolem 10:00 Hřídel. Podle starosty už některým lidem teplá voda teče.

Energo nemá s teplárnou smlouvu. Návrh smlouvy teplárna Energu poslala. Mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michal Kebort řekl, že teplárna tak splnila svou povinnost. Firma Energo do smlouvy v pátek doplnila chybějící výpovědní lhůtu a poslala ji teplárně podepsanou, řekl Němeček. Podle Hřídele je ale třeba podepsat smlouvu bez úprav. Němečka pozval Hřídel na schůzku na 8:00 v pondělí. "Pokud přijde v pondělí podepsat smlouvu za podmínek, jak určil ERÚ, není problém," doplnil Hřídel.

ERÚ nabídlo oběma stranám jednání, řekl dnes Kebort.

Strakonická teplárna přerušila dodávky Energu, které zásobuje sídliště. Lidé jsou bez tepla a teplé vody

Strakonická teplárna přerušila v noci dodávky tepla firmě Energo, s níž vede spor o platby. Energo zásobuje kromě jiných i přes 250 bytů na sídlišti Šumavská. Lidé jsou tam bez tepla a teplé vody. Energo nemá jinou možnost, jak teplo zajistit,...

Informaci, že teplárna dodávky obnoví, se Němeček dozvěděl z médií. "Je to pro obyvatelstvo dobrá zpráva, protože při venkovní teplotě 11 stupňů a ještě k tomu studená voda pro 14 bytových domů, to je totální katastrofa. Kvituji tuto zprávu. Zatím koukáme na řídící systém, dodávky tepla obnovené nejsou, zatím se nic neděje," řekl po 10:00 Němeček.

V noci na dnešek dostal e-mail z teplárny, aby podepsal smlouvu. Poradí se s právníky. Argumentuje, že smlouvu, kterou doplnil o výpovědní lhůtu, podepsal už v pátek. "Jediný, kdo ji nepodepsal, je teplárna. Nevím, co tím zase sledují, proč bychom měli chodit do teplárny. Nicméně v zájmu obyvatelstva uděláme všechno, co budeme moci, i kdyby to mělo být zase obstrukčního charakteru ze strany teplárny. Vynasnažíme se, abychom jednání nebrzdili," doplnil Němeček.

Teplárna v pátek rozhodla, že ukončí dodávky všem, kteří nemají smlouvu nebo neplatí. ERÚ vydal už před časem předběžné opatření. Podle něj musí teplárna Energu dál dodávat a Energo za teplo platit.

Podle Němečka Energo teplárně nedluží. Vedení teplárny ale tvrdí, že jí Energo dluží, a to zhruba 4,5 milionu. Energo podle Hřídele uvádí, že mu teplárna dluží přes 13 milionů.

Strakonice v dubnu rozhodly, že půjčí teplárně deset milionů Kč. Firma chce postavit teplovod na sídliště Šumavská, kde jde o více než 250 bytů, a do lokality archeologa Dubského. Radnice tak chce vyřešit spor.

Teplárna skončila v roce 2019 ve ztrátě po zdanění 33,3 milionu, tržby byly 316 milionů. Prodala 472,5 terajoulu tepla. Loni měla zisk EBITDA (zisk před zdaněním, odpisy a úrokovým zatížením) přes 67 milionů korun, uvedla na svém facebookovém profilu. Vytápí 7000 domácností a desítky firem.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Teplárna Strakonice

Štítky ČR, teplo, správa, Strakonice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ladislava Blažkova

Nadávali jsme na státní socialismus-a právě v tomto případě měl své opodstatnění-tady je tak trhem rozatomizováno hospodářství až je to děs,a ještě do toho zmatku pustili demokrati zahraniční predátory-neskutečné!!! na to se tvrdě dojede..ano,v živnostnictví,malém podnikání budiš konkurence-a také omezena zákony-ale co se týká bydlení,zdraví,přístupu ke vzdělání a sociální spravedlnosti bylo státní socialistické zřízení optimální!!Prostě žádný zisk,žádné prodeje tepláren,elektráren,hutí,nemocnic a hlavně vody,vodáren,tepláren do soukromých rukou-to vždy zavání průšvihem!!

úterý, 8. června 2021, 18:20

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.