Počasí dnes8 °C, zítra4 °C
Čtvrtek 28. listopadu 2024  |  Svátek má René
Bez reklam

Chýnovský Dům Františka Bílka přiláká ročně pouze stovky lidí

Zájem o stálou expozici v chýnovském Domě Františka Bílka je malý. Nejvíc lidí letos přišlo v srpnu, asi 300, v říjnu jsou ale dny, kdy dorazí jen tři nebo čtyři návštěvníci. Expozici, která v Chýnově připomíná tamního rodáka, výtvarníka Bílka, doplní příští rok jeho třímetrová socha Jana Husa a další díla spjatá s husitstvím. Na aukčním trhu se významná Bílkova díla prodávají za statisíce korun, zjistila ČTK. Od Bílkova narození uplyne 6. listopadu 150 let.

V červenci přišlo do domu 250 lidí, v srpnu o padesát víc. „Návštěvnost je celkem nízká. František Bílek měl ohromnou smůlu, že za socialismu se o něm téměř vůbec nemluvilo, protože dělal hlavně náboženské motivy, a to se nehodilo. Je trochu zapomenutý, což je škoda. Když má sochu i v pražském chrámu svatého Víta, měl by být známější,“ řekla průvodkyně expozicí Ilona Martinovská.

Dům je otevřený od května do října, nejvíc lidí chodí v červenci a srpnu. Podle průvodkyně jsou to turisté z celé republiky a také zájemci o umění, kteří již byli v pražské Bílkově vile.

Loni i předloni klesla návštěvnost kvůli epidemii koronaviru. Letos lidé méně než dřív kupují dražší publikace a suvenýry. Před koronavirem jezdilo také na prohlídky víc škol. Vstupné se několik let neměnilo: dospělí platí 50 korun, studenti 30, senioři 20 korun. Místní obyvatele expozice podle Martinovské moc neláká.

Posledních pět let nabízel dům hlavně sochy z Bílkova raného období a pak takzvaný Březinův pokoj, který upomínal na to, že tam při návštěvách přespával básník Otokar Březina. Teď jsou v expozici také dvě místnosti, kde lidé spatří taburet nebo postele z ložnic pro dceru a syna Františka Bílka. Příští rok se stane dominantou v přízemí třímetrová socha Jana Husa, studie k pomníku, který je na táborském náměstí. Přibudou i další práce spojené s husitstvím.

Prostory Domu Františka Bílka. Foto: Galerie hlavního města Prahy

Na aukčním trhu je zájem o Bílkova díla stabilní. „Je jistě ctihodný autor, ale není to trendový autor. Jeho dílo nemá tak široké publikum. Není ho na trhu tolik. Významnější díla se můžou pohybovat v řádech statisíců korun, není jich tolik, tak cena narůstá. U grafik to bude 2500 korun, maximálně 5000 korun,“ řekl Jaromír Procházka ze společnosti Trans Ars.

Dům, kde je dnes expozice, si Bílek v Chýnově postavil v 26 letech na zahradě rodičů. Chýnovská chaloupka, jak se místu také říká, se od roku 1898 příliš nezměnila. Bílek tam chtěl mít ateliér, ale počítal s tím, že to bude obytný dům. Na zahradě se dochoval altán, jemuž sochař původně říkal modlitebna. Sloužil jako venkovní posezení, později pod ním ve svahu umělec choval včely, které dostal od jednoho faráře. Kolem oken domu se zachovaly úryvky z evangelia. Bylo to první vlastní Bílkovo obydlí. O kus výš stojí jeho rodný dům.

Chýnovský Dům Františka Bílka spravuje od roku 1990 Galerie hlavního města Prahy. Pod ni spadá také pražská Bílkova vila, kde je hlavní kolekce umělcových prací.

Hodnocení článku je 98 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Galerie hlavního města Prahy

Štítky ČR, výtvarné, Bílek, Chýnov, František Bílek, dům, socha, Jan Hus, Otokar Březina, Bílkova vila, Galerie hlavního města Prahy, pandemie covidu-19, Jaromír Procházka, Sveti Vid

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Chýnovský Dům Františka Bílka přiláká ročně pouze stovky lidí  |  Táborsko  |  Z kraje  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.