Ve Veselí nad Lužnicí dnes závodili obří afričtí šneci. Metr dlouhou dráhu nejrychlejší z nich přelezl do deseti minut, poháněla ho vůně okurky a jiných šnečích pochoutek, které na trati sloužily jako návnada. Jeho šest soupeřů se dostalo do cíle během hodiny.
Závody uspořádal dům dětí a mládeže, který se rozhodl představit šneky jako vhodné domácí mazlíčky. „Šneky mohou mít i děti s alergiemi, jimž doma nedovolí ani morče,“ říká Anna Sýkorová, která má sama šest druhů šneků. „Hodně rodičů mi říká, že se šnekem se člověk nepomazlí. To není pravda. Já jsem měla šneka, který vyloženě vyžadoval drbání za tykadly," přidává chovatelka.
Mezi společenské podle jejích zkušeností patří druh Achatina recitulata, který má v přírodě ulitu dlouhou i přes 20 centimetrů. V domácích chovech bývá o několik centimetrů menší. „Je to jeden z běžnějších druhů, který se dá sehnat i ve zverimexech," podotýká Sýkorová. Na dráze dnes děti viděly i největšího suchozemského plže Achatina achatina, který může mít až 30 centimetrů dlouhou ulitu.
Anna Sýkorová se chovem šneků zabývá dva roky. „Začíná to jedním dvěma šnečky a než se člověk naděje, má plná tři terária, jezdí na burzy a kupuje další," popisuje. K chovu těchto obřích plžů původem z tropické Afriky už přivedla dalších deset lidí a nebojí se ho doporučovat i dětem.
O běžné druhy šneků se prý není potřeba nijak zvlášť starat. „Když je jednou zapomenou nakrmit, nic zásadního se neděje," mluví o náročnosti chovu. Afričtí šneci potřebují k životu teplo a vlhko, chovat se dají v plastových boxech nebo v teráriích. Živí se hlavně zeleninou, dožít se mohou pěti až sedmi let.
Běžné druhy se dají koupit za 30 korun. Řada chovatelů prý je schopna malé šneky začínajícím kolegům i darovat. Sýkorová jich dnes dětem rozdala 19. Pak jsou ale vzácnější druhy, kdy jeden exemplář stojí i 1000 korun.
Foto: Tomáš Vokatý, commons.wikimedia.org
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.