pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Veterináři odebrali desítky jorkšírských teriérů. Žili ve výkalech, v chovu byli i mrtví psi

Státní veterinární správa (SVS) informovala o zabavení téměř 50 jorkšírských teriérů. Zvířata žila v nevhodných podmínkách na Jindřichohradecku. Kromě jiného neměli k dispozici vodu ani krmivo, v chovu byli také dva uhynulí dospělí psi a dvě uhynulá štěňata.

Inspektoři SVS provedli zabavení psů v obci Plavsko ve čtvrtek 9. prosince společně s policií, odchytovou službou, starostou obce a několika útulky. Podle SVS odebrali 47 psů plemene jorkšírský teriér včetně 16 štěňat. 

Psi byli v době odebrání ve špatném výživném stavu. „Měli přerostlé drápy a byli znečištěni výkaly, kterých byla plná podlaha, neboť je nikdo neodklízel. Psi neměli k dispozici napájecí vodu ani krmivo. V chovu byli nalezeni dva uhynulí dospělí psi a dvě uhynulá štěňata. Jeden pes musel být ze zdravotních důvodů utracen přivolaným soukromým veterinárním lékařem,“ popsal mluvčí SVS Petr Vorlíček

Zvířata žila v hrůzných podmínkách. Foto: SVS

„Naši malí obyvatelé byli přivezeni dehydratovaní, hladoví, zcela vyčerpaní, se srstí plnou výkalů, která jim znemožňuje pohodlnou chůzi i vyměšování, s přerostlými drápy, někteří jsou bezzubí či mají tak špatné zuby, že by bylo lepší, aby byli bezzubí, někteří jsou na kost vyhublí, s kousnými zraněními, všichni s přerostlými drápy a zlomenou duší,“ napsal na svůj instagramový účet Útulek Tábor.

Těla uhynulých psů zamíří do Státního veterinárního ústavu, který provede pitvu za účelem stanovení příčiny jejich smrti. O odebrané psy se nyní starají útulky v Táboře, Praze, Olomouci a DogPoint z Kostelce nad Černými lesy.

Inspektoři SVS provedli v chovu na základě obdrženého podnětu kontrolu. O odebrání psů rozhodla obec s rozšířenou působností na základě návrhu SVS. „Případ se podařilo ve velmi krátké době vyřešit díky vzájemné velmi dobré spolupráci zúčastněných subjektů a ochotě dobrovolníků z útulků a záchranných stanic, z nichž někteří byli ochotni ujet během jednoho dne stovky kilometrů, aby si mohli psy vyzvednout,“ dodal mluvčí. Případ má nyní na starosti obec s rozšířenou působností. 

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Státní veterinární správa

Štítky psi, jindřichohradecko, veterina, výkaly, zabavení, zvířata

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.