pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Na Strakonické platí zákaz otáčení, řidiči ho ale nerespektují

Už zhruba dva týdny platí zákaz otáčení na Strakonické v Českých Budějovicích. Část obyvatel rozhodnutí odboru dopravy a silničního hospodářství nechápe. Nově se musí auta otáčet na nedalekém kruhovém objezdu. Tam se přitom loni stalo více nehod než v místě, kde nově platí zákaz.

O rozhodnutí informovalo vedení města. „Odbor dopravy a silničního hospodářství stanovuje místní trvalou úpravu provozu na pozemní komunikaci v ulici Strakonická. Jde o křižovatku silnice III/14539 - ulice Františka Ondříčka a Bezdrevská. Na místě je značka zákaz otáčení,“ informovala mluvčí města Jitka Brůha Welzlová

Navrhovatelem dopravního opatření je podle ní Správa a údržba silnic Jihočeského kraje. „Řidiči by měli být v tomto úseku pozorní, protože si dlouhá leta krátili cestu otočením do protisměru, což už není možné,“ vzkázala Brůha Welzlová. 

Někteří lidé jsou proti

Zákaz platí zhruba dva týdny. Příspěvek na webu města vyvolal včera vlnu reakcí. „Přesně tak, jestli to není náhodou jen další zbytečný zákaz, jako umísťování stopek místo přednosti v jízdě na absolutně přehledných křižovatkách. Pak se stačí jen někam hezky schovat a vybírat pokuty,“ napsal například Petr Holba.

Část veřejnosti je ale pro změnu. „Značku tam vítám. Když chcete odbočit ze Strakonické na Ondřičku a před vámi tam zastaví pět aut a dávají přednost, tak je to o nervy. A to jen proto, že jsou lidé líní jít kousek dál a tam se otočit na kruháči. Nemluvě, že i bez odbočování zastaví celý levý jízdní pruh,“ reagoval v diskusi Ján Ližbetin

Zákaz sice platí, ale část řidičů si z něj nic nedělá. Budějcká Drbna provoz na místě sledovala a za 10 minut tam zákaz otáčení porušilo osm řidičiů. Lidé se teď musí otáčet na nedalekém kruhovém objezdu, který se nachází zhruba 250 metrů odtud. 

Na serveru Dopravní nehody v ČR je možné zjistit, kolik střetů se na daných místech stalo. Z údajů vyplývá, že v roce 2021 došlo na kruhovém objezdu k šesti nehodám, zatímco v místech, kde se dříve auta otáčela, byly pouze dvě. Web vychází z dat od Policie ČR. 

Hodnocení článku je 66 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jakub Bartoš

Štítky české budějovice, strakonická, otočení, doprava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.