Radary v Krumlově za dva měsíce změřily šest tisíc případů překročení rychlosti

Autoři | Foto Město Český Krumlov

Dva radary měří od listopadu rychlost na dvou nejvytíženějších tazích v Českém Krumlově. Přístroje zaznamenaly přes šest tisíc případů, kdy řidiči překročili rychlost. Rozpočet města díky novince získal téměř dva miliony korun.

Radary měří rychlost na dvou usecích na Chvalšinské a Objíždkové ulici. Fungují nepřetržitě a přibližně 70 procent případů překročení rychlosti se děje na Objížďkové ulici. 

„Nejvíce záznamů o přestupku je v rychlostní kategorii 60 a 70 km/h. Taková rychlost je v podmínkách obce již velmi riziková a možnost ohrožení ostatních účastníků silničního provozu poměrně vysoká,“ uvádí vedoucí Odboru dopravy a silničního hospodářství Jan Sládek.

Řidiči mohou zaplatit více než dva tisíce 

„Z dosavadních dat rozhodně nelze usuzovat budoucí vývoj měření, protože se jedná zatím o velice krátký časový úsek. Je však zřejmé, že dochází k hojnému porušování nejvyšší dovolené rychlosti. Průměrný počet denních překročení rychlosti má zatím klesající tendenci. Měsíční průměr klesl z listopadových 133 záznamů denně na prosincových 81,“ přidává Sládek.

Kromě Čechů rychlost poručují také řidiči z Rakouska, Německa, Polska a Slovenska. Podle města se provoz ve Chvalšinské ulici zklidnil a zlepšila se plynulost provozu. „Podle některých řidičů se díky plynulejšímu průjezdu lépe odhaduje doba jízdy vozidel a snáze se tak například odbočuje z vedlejších komunikací nebo přechází přes přechody pro chodce,“ tvrdí mluvčí radnice Petra Nestávalová

Výsledky měření má na starosti správní odbor města, který odesílá výzvu k uhrazené finanční částky. Ta se může dostat až na 2,5 tisíce korun. „V případě, že je částka včas uhrazena, případ je ukončen. Neuhradí-li provozovatel vozidla částku, nebo částku uhradí pozdě, provádíme šetření ke zjištění řidiče vozidla a případná opožděná platba musí být ze zákona vrácena. Není-li řidič usvědčen, je zahájeno správní řízení o přestupku s provozovatelem vozidla. Ve správním řízení může být uložena pokuta až 5 tisíc korun,“ vysvětluje vedoucí Odboru správního Jitka Bláhová.  

Město vybralo téměř dva miliony 

Pokud se věc vyřeší výzvou či rozhodnutím o přestupku, nepřijde řidič o body a nečeká ho ani žádný záznam o přestupku. „Dojde-li k projednávání věci s řidičem, lze uložit jak pokutu, tak zákaz činnosti a dochází k záznamu v bodovém hodnocení řidiče a je také proveden záznam o přestupku v kartě řidiče,“ dodává Jitka Bláhová.

Za první dva měsíce fungování radarů činí příjem města z pokut zhruba 1,7 milionu korun. „Z příjmů je hrazen samotný provoz radarového systému, případně další výdaje městského rozpočtu, které schválí zastupitelstvo. Celkovou ekonomiku lze ovšem hodnotit až v delším časovém úseku minimálně půl roku,“ dodává Nestávalová. 

Hodnocení článku je 48 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Český Krumlov, radar, město, rychlost, auto, doprava, Jan Sládek, Německo, Rakousko, Polsko, Slovensko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.