Areál Jaderné elektrárny Temelín má nové obyvatele. Ornitolog včera zkontroloval a označil tři sokolí mláďata, která se ukrývají na druhé nejvyšší stabě v areálu. Odborníci budou dravce sledovat i nadále.
Sokoli obývají budku ve výšce sto metrů na ochozu ventilačního komína budovy pomocných provozů. Včera tam vyrazil ornitolog, aby mláďata zkontroloval. V tiskové zprávě o tom informovala Jaderná elektrárna Temelín.
„Jsou v dobrém stavu, mají se čile k světu. Jde o tři samičky staré necelé dva týdny,“ uvedl Václav Beran, výzkumný pracovník Alka Wildlife a zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem.
Beran všechna mláďata rovnou označil hliníkovými kroužky na obou nohách. Jeden značí, že jde o sokola z České republiky, druhý podle Berana umožňuje kontrolu na dálku pomocí dalekohledu. „Je to bezpečné, i přes nízký věk sokolům noha už neroste,“ vysvětlil.
Mláďata budou v budce zhruba měsíc a půl. Poté rodné hnízdo opustí. „První dva roky bývají sokoli hodně bouřliví, různě se potulují, uletí třeba i stovky kilometrů. Výjimkou tak není, že na ně narazí třeba kolegové z Francie. Hnízdit začínají kolem třetího roku života,“ popsal Beran.
Temelínský pár má mláďata po dvou letech hnízdění. Další přírůstky by mohly přijít na svět za rok. V budce nikomu nepřekáží a místo je pro ně výhodné, protože je tam neohrožují predátoři a mají odtud potřebný výhled. Sokol stěhovavý je kriticky ohrožený druh. „Skupina ČEZ na záchraně vysoce ohroženého druhu sokola stěhovavého spolupracuje s ornitology od roku 2011. Za více než deset let tak z provozů Skupiny ČEZ vzlétlo minimálně 114 mláďat,“ dodala Kateřina Bohuslavová, ředitelka útvaru ESG Skupiny ČEZ.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.