neděle 26. června 2022 Adriana

Druhý blok temelínské elektrárny má povolení. Provoz se plánuje na nejméně 60 let

Jaderná elektrárna Temelín získala povolení k provozu druhého bloku. Společnost ČEZ dokument dostala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, informovala firma. Povolení platí na dobu neurčitou, ČEZ ale musí průběžně prokazovat a splňovat nejrůznější podmínky.

Stejné rozhodnutí dostala firma ČEZ před dvěma roky pro první blok. Nové povolení zahrnuje řadu podmínek. Společnost musí mimo jiné každých 10 let předkládat rozsáhlou bezpečnostní zprávu. Letos se do provozu elektrárny investovalo zhruba 3,5 miliardy korun. 

„Obě jaderné elektrárny chceme provozovat nejméně 60 let, proto je musíme udržovat v nejlepší možné kondici a v každém okamžiku také umět prokázat plnění bezpečnostních požadavků. Bezpečné zvýšení výkonu, srovnatelné se stavbou menšího jaderného bloku, je bonusem až na základě splnění všech předpokladů,“ uvedl v tiskové zprávě Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ.

Platnost původního povolení končí 31. května. Nejrůznější dokumenty začali předkládat zaměstnanci elektrárny od roku 2018. 

„Například jsme museli doložit, jak v následujících letech budeme sledovat životnost důležitého zařízení nebo jaké budou investice do modernizace a posílení bezpečnosti. Některé dokumenty, jako například Periodické hodnocení bezpečnosti, byly společné pro oba bloky. Ty jsme úřadu předali už před dvěma roky se žádostí pro první blok,“ sdělil Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Reaktor druhého bloku funguje od května roku 2002. První elektřinu dodal v prosince téhož roku. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Petr Mareš

Štítky temelín, jaderná elektrárna, energetika, palivo, blok

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.