čtvrtek 29. září 2022 Michal

Na sportovním soustředění mělo třináct lidí zdravotní potíže

Jihočeští hygienici pokračují v kontrolách letních táborů. Za poslední týdny řešili pět onemocnění s hromadným výskytem. Poslední dvě události se staly na Prachaticku a na Českokrumlovsku, kde se u účastníků akcí objevilo zvracení a průjem.

Obě události řešila Krajská hygienická stanice (KHS) Jihočeského kraje v posledních dnech. Šlo o výskyt gastroenteritidy, která postihuje zažívací trakt. 

„Na akci sportovního oddílu v penzionu na Prachaticku mělo potíže – zvracení a průjem doprovázené teplotami - třináct z devětadvaceti účastníků. Doporučili jsme organizátorům neprodleně zajistit vyšetření ve zdravotnickém zařízení. Část nemocných byla vyšetřen v Nemocnici Prachatice, výsledky virologických vyšetření byly negativní, na bakteriologická čekáme. Organizátor v úterý akci sám předčasně ukončil,“ informovala v tiskové zprávě ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých KHS Jihočeského kraje Marie Nosková.

Obdobný případ se stal na zotavovací akci u Lipna na Českokrumlovsku, kde se rekreuje 70 dětí a 24 dospělých. Problémy mělo celkem 16 lidí. Hygienici proto nařídili protiepidemická opatření včetně izolace nemocných a odebrali biologický materiál u pracovníků kuchyně.

Další případy řešila KHS letos v létě na Táborsku, Jindřichohradecku a Písecku. Také tehdy měli někteří účastníci akcí průjem a zvraceli. Rozsáhlá opatření protiepidemická včetně izolace nemocných bylo nutné přijmout na Písecku, kde se jedné z akcí účastnilo 240 dětí a 15 vedoucích. 

Kromě toho hygienici udělili tři pokuty za zmražování syrových potravin, zajištění závadné pitné vody a skladování syrového masa. Za šest týdnů provedla KHS v regionu 131 kontrol. Na jihu Čech je nahlášeno zhruba zotavovacích 300 letních táborů, kde se průběžně rekreuje 35 097 dětí.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Frantisek Falta

Štítky zdraví, léto, tábor, kontrola, hygiena

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.