Počasí dnes-1 °C, zítra-1 °C
Pondělí 6. února 2023  |  Svátek má Vanda

VIDEO: Hasiči ze tří okresů, dezinfekce hal a ochranné obleky. Veterináři utratili 15 tisíc kachen

Jihočeští hasiči včera pomáhali u zásahu ve Frahelži na Jindřichohradecku. Společně s veterináři tam kvůli ptačí chřipce utratili 15 tisíc kachen. Takový zásah se v Jihočeském kraji konal po bezmála dvou letech.

Zásah popsala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů v tiskové zprávě. Připomněla, že naposledy profesionální jednotky řešily podobnou situaci na začátku roku 2021, kdy se ptačí chřipka objevila v okolí Nových Hradů. 

Ve Frahelži se jedná o subtyp H5N1 vysoce patogenní ptačí chřipky. Na místo proto přijeli hasiči z jindřichohradeckého, českobudějovického a českokrumlovského územního odboru. Na místo dorazila i další potřebná technika včetně té z Křemže, kde mají hasiči vybavení pro dezinfekci hal. 

„Vlastní likvidace chovu nastala v 10 hodin. Prvním úkolem jednotek HZS Jihočeského kraje byl sběr a naložení mrtvých kachen, které uhynuly přes víkend, do připravených kontejnerů. Hasiči vybavení ochrannými obleky, rukavicemi a holínkami přilepenými izolačními páskami k oblekům a respirátory vstoupili společně se stejně zajištěnými pracovníky Krajské veterinární správy do vytýčeného nebezpečného prostoru. Zde odebírali kachny a nakládali do velkoobjemových kontejnerů. Po poledni následoval sběr a naložení živých kachen,“ popsala Vendula Matějů. Drůbež utratili veterináři oxidem uhličitým.

Každý hasič, který ukončil zásah v nebezpečné zóně, musel projít osobní dekontaminací. Pozdě odpoledne byly kontejnery s usmrcenými kachnami naloženy na nákladní vozy. „Aby vozy mohly opustit nebezpečný prostor a mohly odjet do kafilerie, musely také projít dekontaminací,“ dodala Matějů. 

Frahelž je zatím jediným ohniskem nákazy v zemi. „Bohužel je teď období, kdy se chřipkové viry šíří. Může se stát, že se to dostane dál,“ řekl ČTK ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Ohodnoť článek

Foto HZS Jihočeského kraje

Štítky jihočeský kraj, čekso, frahelž, ptačí chřipka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.