Desítky let se těží kámen nedaleko Černé v Pošumaví. Firma, která nyní prostor využívá, chce odtud materiál vozit i nadále. Krajský úřad proto nyní posuzuje, zda může těžba pokračovat ve větší míře.
Informace o zahájení zjišťovacího řízení se objevila na úřední desce Jihočeského kraje. Dokument zároveň zmiňuje plánovaný záměr firmy Kamenolomy ČR.
Místo, kde firma těží kámen, se nachází nedaleko Černé v Pošumaví asi kilometr vzdušnou čarou od lipenské přehrady.
„Předmětem záměru je rozšíření stávající těžby v lokalitě Bližná. Celková výsledná plocha těžby po rozšíření těžby v dobývacím prostoru (DP) a těžby v ložisku nevyhrazeného nerostu (ČPHZ) bude činit 12,8659 ha. Plocha těžby vymezená záměrem (rozšíření DP + ČPHZ + zahloubení stávajícího DP), který je předmětem zjišťovacího řízení, představuje 9,445 ha,“ uvádí v oznámení Jana Kubecová z odboru životního prostředí, zemědělství a lesnictví.
Nyní kapacita činí maximálně 150 tisíc tun za rok, průměr je ale 100 tisíc tun. „...v rámci záměru se předpokládá její navýšení o 50 000 t/rok. Způsob těžby, úpravy vytěžené suroviny i expediční trasy zůstanou beze změn,“ doplnila Kubecová.
K záměru se nyní mohou vyjádřit veřejnost, dotčené orgány či územní samosprávné celky. Budějcká Drbna oslovila i zástupce firmy, ti však na dotaz redakce do vydání článku neodpověděli.
Starostka obce Irena Pekárková (Nezávislá) tvrdí, že těžba v lomu do života místních výrazně nezasahuje. Sama se do Černé v Pošumaví přestěhovala v roce 1980.
„Od obce je to necelý kilometr. Když provádí odstřel, což je jednou či dvakrát do roka, tak nás s předstihem informují, my zprávu pošleme dál rozhlasem,“ popsala starostka pro Budějckou Drbnu.
Kromě těchto událostí ale podle ní místní o lomu skoro nevědí. Kamiony sice projíždí částí obce, ale jejich počet není podle starostky vysoký.
„Teď jich je o něco víc, protože vozí materiál na novou cyklostezku z Loučovic do Vyššího Brodu. Když jsme investovali my, ušetřilo se za dopravu a materiál se vozil přímo z lomu,“ vypráví starostka. O záměru pokračování těžby vedení obce ví.
Podle informací na webu firmy Kamenolomy ČR se v lomu těží dvě horniny - biolitická rula a dolomitický vápenec. Materiál se využívá na silnicích a při vodohospodářských a inženýrských stavbách.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.