Počasí dnes7 °C, zítra6 °C
Pondělí 22. dubna 2024  |  Svátek má Evžénie
Bez reklam

Roční dálniční známka dnes zdražila o více než polovinu, přibyla jednodenní

Stát dnes zvýšil cenu roční dálniční známky z aktuálních 1500 korun na 2300 korun, tedy o více než polovinu. Přibyla jednodenní známka za 200 korun. Měsíční známka zlevnila o deset korun na 430 korun, desetidenní o 40 korun na 270 korun. Nové známky mohou řidiči koupit přes oficiální webové stránky, na pobočkách České pošty nebo u čerpacích stanic EuroOil. Od 1. ledna se také zkrátila možnost odložení platnosti elektronické dálniční známky při nákupu z 90 dnů na 30 dnů.

Od placení dálničního poplatku nově nejsou automaticky osvobozena vozidla se speciální SPZ začínající písmeny EL. Osvobozena budou jen auta bez spalovacího motoru s nulovými emisemi. Hybridní auta s kombinovaným množstvím emisí do 50 gramů oxidu uhličitého na kilometr budou platit 25 procent z ceny zvolené elektronické známky. Cena pro vozy na zemní plyn a biometan zůstane na 50 procentech z ceny známky.

Za jízdu bez dálniční známky na zpoplatněném úseku dálnice hrozí řidičům pokuta až 5000 korun na místě a až 20 tisíc korun ve správním řízení. Lidé si její platnost mohou ověřit na webu edalnice.cz, stačí uvést SPZ vozidla a stát registrace. Systém následně ukáže, do kdy je dálniční známka platná.

Ceny dálničních známek se v ČR mění po 12 letech, kdy se nezvyšovaly o inflaci. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) zdražení roční známky o více než polovinu označil za nevyhnutelné. Dalším z důvodů je podle něj kromě inflace rozrůstající se dálniční síť, ministerstvo dopravy letos plánuje otevřít téměř 118 kilometrů nových úseků dálnic. V budoucnu by se cena dálničních známek měla zvyšovat v závislosti na inflaci, uvedl Kupka začátkem minulého týdne.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, automobilová, správa, dálnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Roční dálniční známka dnes zdražila o více než polovinu, přibyla jednodenní  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.