Počasí dnes16 °C, zítra19 °C
Čtvrtek 13. června 2024  |  Svátek má Antonín
Bez reklam

V táborské zoo inovují a v červnu otevřou záchranné centrum pro státem zabavené šelmy

Táborská zoologická zahrada v červnu otevře záchranné centrum pro chladnomilné šelmy. Náklady činí 13 milionů korun. Centrum CITES poskytne zázemí pro zvířata, jejichž majitelé se o ně z různých důvodů nedokážou postarat. Záchranné centrum zahájí provoz 12. června.

"Jsme velmi rádi, že pomůžeme zachránit velké šelmy, které byly chovány nelegálně, žily v nevyhovujících podmínkách nebo je jejich původní majitelé týrali. Dočasný azyl tak u nás už brzy budou moci najít tygr ussurijský, puma americká, chladnomilné druhy levhartů a všechny druhy rysů a vlků. O umístění konkrétního zvířete bude vždy rozhodovat ministerstvo životního prostředí," uvedl ředitel táborské zoo Evžen Korec. Dodal, že podobné centrum pro šelmy v České republice neexistuje.

Zoo nyní dokončuje stavbu dvou výběhů, do nichž bude možné umístit zvířata zabavená státem. "Při výstavbě jsme se řídili nejnovějšími trendy, rozhodli jsme se proto použít systém nerezové sítě. Součástí každého výběhu je i jezírko pro plavání, velký přístřešek, vyhlídková palanda, terénní úpravy s valem sloužícím jako další vyhlídka a oddělené krmiště. V každém výběhu mohou být dvě zvířata, celková kapacita tak bude čtyři zvířata. Záležet ale bude na jejich velikosti a tom, zda jsou zvyklá žít společně," dodal ředitel táborské zoo.

Nové výběhy i zvířata

Podle něj u soukromých chovatelů v Česku žijí desítky velkých chráněných šelem, kterým ve volné přírodě hrozí vyhynutí. Zvířata však často zůstávají v nevyhovujících podmínkách. "Chovat velké šelmy, jako je například tygr ussurijský, není vůbec jednoduché. Kromě obrovských nákladů na výživu, veterinární péči i dostatečné zázemí je potřeba mnoho povolení, protože se jedná o ohrožené druhy zvířat. Přesto se stále najdou jednotlivci, kteří nařízení obchází a zvířata doslova týrají chovem v naprosto nevyhovujících podmínkách. Takové má stát zabavit, ale reálně se to často neděje, protože zvířata po odebrání často nebylo kam umístit," uvedl Korec.

Koncem minulého měsíce v táborské zoo dokončili také nové výběh pro lvi pustinné. „Prostor, který nyní lvi mají, je několikanásobně větší než dříve a mnohem komfortnější je i vnitřní zázemí,“ popsal Korec. Nový výběh slouží pro dvojici lvů. Obývá ho samec Simba a lvice Luena.

Na podzim je doplní druhý lví pár, který obydlí druhý nově postavený výběh. „Samec Gandalf, který se stane novým obyvatelem táborské zoo, je výjimečný svou bílou barvou, která však není projevem albinismu. Za jeho zbarvení může genetická mutace, která způsobuje ztrátu kožního pigmentu. Tato genetická změna se nazývá leucismus a je extrémně vzácná. Bílí lvi žijí ve volné přírodě jen zcela výjimečně a pouze na jediném místě na světě – v oblasti Timbavati sousedící s Krugerovým národním parkem v Jihoafrické republice. Ve volné přírodě jich žije méně než dvacet,“ přiblížil Korec.

Nějvětší soukromá zoo v Česku

Jen pár dní před dokončením nových výběhů do táborské zoo dorazili také dva kačeři a jedna kachna ohrožené zrzohlávky rudozobé. Do Tábora zvířata přicestovala až ze zoologické zahrady Parc Animalier de Sainte-Croix ležící na severovýchodě Francie. Nový přírůstek doplní samce, kterého už táborská zoo chová déle. Podle vyhlášky Ministerstva životního prostředí ČR jde o silně ohrožený druh.

Táborská zahrada je největší soukromá zoo v Česku. Rozkládá se na zhruba deseti hektarech. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Loni ji navštívilo 111.000 lidí. V zoo žije přes 535 zvířat 81 druhů.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři , | Foto Zoo Tábor

Štítky ČR, příroda, zoo, Tábor

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V táborské zoo inovují a v červnu otevřou záchranné centrum pro státem zabavené šelmy  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.