Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR zahájí týdenní průzkum ryb v lipenské přehradě. Nádrž budou od neděle sledovat sedm dní. Především se chtějí zaměřit na vývoj populace candáta.
Lipenská přehrada v minulosti patřila mezi oblíbené rybářské revíry právě kvůli lovu candátů. „Pro řadu rybářů je candát nejzajímavějším druhem jezera z hlediska sportovního rybolovu. V posledních dekádách minulého století bylo Lipno velmi bohaté na candáta a na jeho potravní druhy, ale po roce 2000 výrazně zchudlo," uvedl vědecký pracovník Jan Kubečka z Hydrobiologického ústavu Akademie věd. Dodal, že průzkumy přehrady v minulých letech ukázaly zlepšení podmínek pro candáta a jeho rozmnožování. Šlo například o dostatek potraviny pro dravce. Zrychlil se také růst candáta.
Týdennímu průzkumu přehrady se bude věnovat tým složený z 32 odborníků. Postupně zkontrolují celou nádrž od přítoku Vltavy v Nové Peci až po hráz v Lipně nad Vltavou.
Rybáři v přehradě v posledních týdnech zjistili, že více hynou úhoři. Důvodem je parazit hlístice krevnatky úhoří, který ryby nakazí anguilikolózou. Kvůli tomu na v lipenské přehradě uhynuly desítky úhořů. Anguilikolózou se nemohou nakazit lidé. „Primárním cílem našeho průzkumu nejsou úhoři, ale pokud nějaké vylovíme, určitě se jimi budeme zabývat. Součané problematice na Lipně v souvislosti s úhoři se věnují naši parazitologové," uvedla Daniela Procházková z biologického centra Akademie věd ČR.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.