Za čtyři měsíce přišel Tomáš Prchal z Frýdlantska o šest slepic ze svého soukromého chovu. Problém s nezvaným čtyřnohým zlodějem se proto rozhodl vyřešit nalíčením sklopné pasti. Ke svému překvapení v ní ale po několika dnech nenalezl kunu ani lišku, nýbrž samici mývala severního. Aby ušetřil život svých slepic i lapeného zvířete, rozhodl se mývala převézt do táborské zoo, která má jako jediná v republice jejich chov povolený.
Tomáš Prchal z Frýdlantska chová u svého domu slepice. Pozoroval však, že mu na ně chodí škodná, která jich za čtyři měsíce ulovila hned šest. Rozhodl se proto na zvíře nalíčit sklopnou past. Když nakonec úspěšně sklapla, uvěznila mladou samici mývala. Prchal nechtěl, aby ji někdo zastřelil, a kontaktoval proto táborskou zoologickou zahradu, která má jako jediná zoo v Česku výjimku z chovu mývalů severních. Jejich chov je totiž na celém území Evropské unie zakázaný.
„Přístup pana Prchala nás velmi příjemně překvapil. Je vidět, že mu na životě zvířat opravdu velmi záleží. Nejen že mývalí samici zachránil, ale ještě ji měl týden doma v pokoji v kleci na psa. Na internetu se dočetl, že jsme jediná zoologická zahrada v Česku, která může mývaly chovat. Kontaktoval nás a velice rychle jsme se domluvili na jejím převzetí. Pan Prchal nakonec zachráněné zvíře dokonce na vlastní náklady dovezl až k nám do Tábora. Taková obětavost kvůli zvířatům se už tak často nevidí,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.
Mývalí samice, která je aktuálně v karanténě, je třetím jedincem mývala severního, kterého táborská zoo aktuálně chová. „Roztomilý a mezi návštěvníky oblíbený mýval severní patří mezi 88 druhů zvířat a rostlin, které se jako invazivní nesmí v EU chovat či pěstovat. Zákaz se netýká jen soukromých chovatelů, ale také zoologických zahrad, ve kterých mohou chovaná zvířata pouze dožít,“ vysvětlil Korec s tím, že kromě mývala má táborská zoo výjimku také pro chov nosála červeného, kterého může jako jediná zoo v Česku i v Evropě také rozmnožovat.
Mýval severní je všežravec a nepohrdne nejrůznějším ovocem. Rád si pochutná i na hmyzu, larvách, žížalách či vajíčkách. Ve volné přírodě loví také ryby, sladkovodní korýše, žáby a vodní želvy. Mýval pochází ze Severní a Střední Ameriky a žije samotářským životem. Pouze během říje, připadající převážně na zimní měsíce, vyhledává jedince opačného pohlaví. Aktivní je nejvíce v noci.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Je zvláštní, že v některých případech se zdá doživotní vězení zvířete vlastně milosrdné řešení.
Jsem také z Frýdlantska. Chytil jsem už tři mývaly a nikdo je nechtěl. Nahlásil jsem tedy úlovek mysliveckému svazu, ti si tohoto sice roztomilého avšak nepůvodního dravce odvezli. Přišel jsem o cca 15 slepic. Mám ale dokázané že větší škody způsobí liška která chodí za bílého dne. Mýval přichází po setmění a loví slípky které se v létě rozhodnou bivakovat venku.
Pěkně, čekal jsem v této zemi zase nějaký trest nebo nařízení....