Obyvatelé Strmilova na Jindřichohradecku odmítli výstavbu větrných elektráren na území města. V místním referendu bylo proti jejich výstavbě 466 z celkových 649 odevzdaných hlasů. Referendum je platné a jeho rozhodnutí závazné. Zájem o budování větrných elektráren u Strmilova projevily dvě firmy, proti jejich výstavbě místní sepsali petici.
Nedělního referenda 17. listopadu se zúčastnilo 56,7 procenta z 1144 oprávněných voličů. Platných bylo 638 z 649 odevzdaných hlasů. S výstavbou větrných elektráren na správním území města Strmilov souhlasilo 169 voličů. Proti bylo 466 hlasů, tedy více než 40 procent z celkového počtu oprávněných voličů.
Až pět větrných elektráren měla zájem u Strmilova postavit jihlavská společnost Jipocar Power. Firma Meridian Nová Energie chtěla postavit tři větrné elektrárny v lokalitě směrem na Českou Olešnou. S firmou Meridian Nová Energie už má město uzavřenou smlouvu o spolupráci. Pravděpodobně ji bude muset vypovědět. „Musíme se nejprve poradit s nějakým právníkem,“ řekl novinářům starosta Martin Novák (SNK - občané Strmilova) po oznámení výsledků referenda.
O konání místního referenda rozhodli zastupitelé města 4. září. Hlasovali na základě petice proti výstavbě větrných elektráren, která měla k tomu datu 1181 podpisů, z toho 429 podpisů patřilo přímo občanům Strmilova.
Pro společnost Meridian Nová Energie je to již třetí jihočeský neúspěch v řadě. Své stožáry s větrnými turbínami se již pokusila postavit nedaleko Rožmberka nad Vltavou a Dolního Dvořiště. Všechny tyto záměry byly neúspěšné.
Proto se větrníkům u Rožmberka, které měly být nejvyšší v republice, postavili místní i odborná veřejnost. „Rozhodně se mi to nelíbí. Vždyť to má být obrovské, zničí to okolní krajinu. A pokud to bude stát tam, kde říkají, budeme na to muset koukat i od nás ze zahrady,“ čílila se Kateřina Kroniková z obce Přízeř, v jejíž těsné blízkosti měly větrníky vyrůst.
Záměr firmy však nakonec zatrhl Národní památkový ústav (NPÚ). „NPÚ považuje záměr výstavby tří vysokých větrných elektráren na dohled hradu a historickému městu Rožmberk nad Vltavou za výrazné ohrožení památkových a krajinářských hodnot národní kulturní památky hradu a historického města. Stavba by výrazně poškodila ojediněle dochovaný krajinný rámec, do kterého je národní kulturní památka hradu zasazená,“ uvedli památkáři. Stavba by podle nich také poškodila „ikonický“ a zažitý obraz města s dominantami kostela svatého Mikuláše, dolního hradu a věže Jakobínka.
Společnost Meridian Nová energie se svým dalším záměrem neuspěla ani v Dolním Dvořišti. „Odmítli jsme podepsat s investorem smlouvu o spolupráci po pečlivém a dlouhodobém zvažování. Ačkoliv měly stát stožáry dál od obce až na hranici katastru, byly by viditelné až do Rožmberka nad Vltavou, kde je zase nechtějí památkáři. Nabídka kompenzace navržená ve smlouvě s obcí byla sice lákavá, ale za cenu zhoršení rázu krajiny,“ uvedl tehdy novinářům starosta obce Ivan Kůta.
Na oplátku za povolení výstavby nabízí firma Meridian Nová Energie dotčeným obcím finanční kompenzace. „Obci nabízíme jednorázovou kompenzaci jeden milion korun po spuštění každé z turbín. Dále bude obec dostávat jeden milion ročně po celou dvacetiletou dobu provozu elektráren. Jsme také připraveni pomoct s financováním místních spolků a organizací. Celkem občanům a obci přispějeme přes pětačtyřicet milionů,“ shrnul nabídku zástupce firmy Josef Urbich. Dodal, že například konkrétně u Rožmberka nad Vltavou by celková investice firmy v lokalitě činila 800 milionů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.