Nová studie českých vědců na Třeboňsku zjistila, že existuje přímá souvislost mezi kvalitou vody v rybnících a četností vodních ptáků. Vliv má také na rozmanitost živočichů. Vědci zkoumali, jak průhlednost vody v rybnících v sezoně ovlivňuje vztah mezi počtem rybníků, kde se ptáci vyskytují, a počtem ptáků. O studii, na které spolupracovala Česká zemědělská univerzita, informovala Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v tiskové zprávě. Studii publikoval vědecký časopis Ecosphere. Vycházela z dvanáctiletého výzkumu 134 rybníků.
Studie ukázala, že během vegetační sezony dochází ke zhoršení kvality vody, což ovlivňuje výskyt ptáků. Na jaře, kdy je voda čistší, mají ptáci s početnými populacemi více možností se rozptýlit na různé rybníky. V létě, kdy se kvalita vody zhoršuje, se jejich možnosti omezují. Nejvíce citliví na zhoršení kvality vody jsou ptáci, kteří se živí bezobratlými.
Tito ptáci potřebují čistou vodu k získávání potravy, což z nich dělá skupinu nejvíce zasaženou zhoršujícími se podmínkami, upozornili vědci. „Průhlednost vody se v sezoně snižuje kvůli rostoucím teplotám i hospodaření, což má významný dopad na možnosti ptáků," uvedl Petr Musil z České zemědělské univerzity.
Studium vztahu mezi tím, kde ptáci žijí, a kolik jich tam je, pomáhá odborníkům pochopit, jak se jejich populace pohybují, a zároveň odhalit problémy s kvalitou prostředí. Třeboňsko má podle vědců velký potenciál být v tomto směru příkladem. Výzkum ukazuje, že omezením počtu ryb v rybnících a snížením množství živin lze udržet vodu čistou, což je důležité pro vodní ptáky. Taková opatření mohou pomoci ptákům nejen na jednotlivých rybnících, ale i v celé krajině.
„Třeboňsko je ukázkou, jak může člověk žít v harmonii s přírodou. Dnes ale ekonomické tlaky a úbytek hospodaření tuto rovnováhu narušují. Stačí však relativně málo, aby lidmi vytvořený systém tentokrát pomohl přírodě, na které sám závisí," řekl David Hořák z Univerzity Karlovy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.