Zatímco provozovatelé zámku v Chlumu u Třeboně v tichosti vyklízejí celý areál a připravují kupní smlouvu pro nového majitele, vyplouvají na povrch další tajemství, která se za nepovolenou rekonstrukcí zámku ukrývají. Týkají se nesplacených úvěrů, podvedených investorů, milionových dluhů a hromadných žalob.
Kauza týraných zvířat v zámeckém areálu v Chlumu u Třeboně přiměla řadu jeho nespokojených zaměstnanců k prolomení mlčení. Díky jejich svědectví tak na povrch vyplouvají další a další tajemství, která se za tímto pochybným projektem rusko-kazašského podnikatele Daniela Bakaeva skrývají.
Bakaev podle svědectví bývalých zaměstnanců financoval koupi a nepovolenou přestavbu zámku pomocí peněz získaných z podvodných úvěrů u společnosti Nebanka s.r.o., dnes již vystupující pod názvem Investcrown s.r.o. Redakce má k dispozici zvukovou nahrávku, na níž jednatel zámku Pavel Žufan toto jednání přiznává.
„Co máme ty ostatní baráky, tak se vždycky úvěrovaly, a z těch úvěrů se pak skrz Nebanku vytáhly prachy. Koupil se třeba ten Pavlov, třeba za 30 milionů. Úvěr se ale ve finále vytáhl na budoucí stav, třeba na 110 milionů. Rekonstrukce se udělala pouze za 20 milionů a zbyly z toho prachy,“ popisuje na nahrávce obchodní praktiky svého zaměstnavatele jednatel zámku Pavel Žufan.
Žufan na nahrávce také uvádí, že takto se postupovalo u většiny budov, které Bakaev vlastnil nebo vlastní, a peníze z těchto aktivit pak pomohly zafinancovat i pořízení zámku v Chlumu u Třeboně. Bakaev podle Žufanova doznání také úvěry v Nebance nesplácí – pouze levně opravenou budovu prodá, nebo ji nechá propadnout Nebance, utržené peníze si však ponechá.
Toto nečestné jednání Daniela Bakaeva, který dříve podnikal zejména v západočeských lázeňských oblastech, potvrzují i zástupci Investcrown. „Ano, společnosti ze skupiny Daniela Bakaeva v uplynulých letech čerpaly finanční prostředky na realizaci svých projektů zaměřených na rekonstrukce a revitalizace nemovitostí v západočeských lázních, v severních a středních Čechách,“ potvrdila spolupráci Investcrown.
„V prvních fázích se jednalo o úspěšnou spolupráci. Úvěry včetně příslušenství byly řádně hrazeny. Na základě toho ostatně mohla spolupráce ještě nějakou dobu pokračovat, následně však klient v různých fázích přestal hradit úroky a později se ocitl po splatnosti i s jistinou. Po bezvýsledných jednáních jsme přistoupili k vymáhání pohledávek, které je v současné době u několika projektů v různých fázích,“ doplnila Investcrown s tím, že přesnou výši pohledávek nechce uvádět.
„Tento typ informací bohužel nezveřejňujeme. Z kontextu je ale zřejmé, že se nejedná o zanedbatelné částky,“ sdělili.
Na nahrávce Žufan také vysvětluje, proč zámek tak často mění vlastnickou strukturu a proč jeho majitelem nezůstal po celou dobu sám Bakaev. „Tím, jak se posrali Teplice, se celý ten kolotoč dostal do průseru. Jméno Bakaev už prostě není dobrý, protože těm investorům nechodí úroky. No a brácha Daniela má aspoň jiné příjmení,“ uvádí Žufan v odkazu na Dinmukhameda Utepova, který je Bakaevovým bratrem a s nepoctivým podnikáním mu pomáhá.
Co přesně stálo za neúspěchem Bakaevova projektu v Teplicích, redakci blíže přiblížili zástupci Investcrown. „V případě nákupu a rekonstrukce objektu v Teplicích nejprve došlo k výpadku v hrazení úroků. Poté klient předkládal nepřijatelné návrhy na řešení situace a k celé záležitosti též šířil nesprávné informace. My jsme zahájili vymáhání pohledávek (exekuční návrh, návrh na soudní prodej zástavy apod.). Tyto procesy jsou v současné době v běhu,“ popsali.
Citovanou nahrávku redakci předal jeden z nespokojených externích dodavatelů zámku, který tam se svou firmou prováděl četné stavební práce. Zvukový záznam pořídil jeden z jeho zaměstnanců přímo v areálu zámku při důvěrném rozhovoru s Žufanem, ve chvíli, kdy už bylo všem zúčastněným jasné, že s provozovateli areálu není vše v pořádku.
Zmíněná firma na zámku koncem roku 2022 realizovala a vyfakturovala stavební práce za osm milionů korun, zaplaceno však dostala pouze okolo pěti. Dlouhá snaha o urovnání tohoto sporu nikam nevedla a ukázalo se, že společnost není jediná, která má s provozovateli zámku podobnou zkušenost.
„V současné chvíli hromadně připravujeme patřičné právní úkony, do kterých se zapojí přes 20 subjektů. Jsou mezi nimi přímí zaměstnanci i další externí firmy, které mají podobnou zkušenost jako my,“ uvedl iniciátor žaloby Filip Novotný, majitel společnosti N-stav servis, které majitel zámku dluží na fakturách přes tři miliony korun.
Středa, 4. září 2024, 16:00
Rekonstrukce památkově chráněného objektu bez jakýchkoli povolení, týrání zvířat a problémy s financemi. Kauzy kolem zámeckého areálu v Chlumu u Třeboně se neustále hromadí. Nyní k nim přibývá snaha majitelů vybudovat v zámeckém areálu zábavní...
Těmto nařčením se však provozovatelé zámku striktně brání. „Nemáme obavy z jakýchkoliv právních kroků domnělých věřitelů. Předpokládáme, že jde opět o pana Tománka a Filipa Novotného ze společnosti N-stav servis s.r.o. a s ním spojené firmy. K tomu můžeme jen říci, že pánům Tománkovi a Novotnému jsme okamžitě po vystavení rozporovali několik faktur, neboť vykazovaly neexistující stavební práce, a bohužel i práce, které jsme od něj odmítli převzít pro jejich zjevně nekvalitní provedení a musely být opraveny jinými dodavateli. Jednání k ničemu nevedla, pan Tománek trval na svých nedůvodných nárocích, a tak jsme jej odkázali na obecný soud, který by tento spor mohl vyřešit. Skutečností je, že ačkoliv tomu jsou již skoro dva roky, pan Tománek žádné soudní řízení nevyvolal, neboť si je nepochybně sám vědom neopodstatněnosti svých nároků, a místo toho se nás opakovaně snaží očerňovat v médiích smyšlenými pohledávkami a pomluvami,“ uvedl tiskový mluvčí zámku Zdeněk Novotný s tím, že provozovatelé nevedou ani žádné jiné soudní spory s dalšími dodavateli.
„Námi provedené práce kontroloval sám pan Žufan a máme k nim podepsané předávací protokoly. Dosud nám nepřišla jediná reklamace. Pokud pan Žufan tvrdí, že jsou práce provedené špatně, nemáme problém přizvat soudního znalce k posouzení," ohradil se vůči tého kritice Filip Novotný za N-stav servis.
Samotnou spolupráci s Investcrown se pak zástupci zámeckého areálu rozhodli blíže nekomentovat. „Zámek v Chlumu u Třeboně byl financován z vlastních zdrojů, nebyl na něj čerpán žádný úvěr. Spolupráce se společností Nebanka či Investcrown se týkala jiných projektů a nevidíme jakýkoliv důvod poskytovat informace o obchodních vztazích mezi soukromými subjekty,“ vyjádřil se mluvčí zámku.
Nařčením stavebních firem však seznam lidí, společností a institucí, vůči kterým má majitel zámku neuhrazené finanční závazky, nekončí. Majitele za jeho lhostejný přístup k zákonům již v minulých letech několikrát pokutoval Národní památkový ústav i Státní veterinární správa a peníze dluží majitel i obci Chlum u Třeboně.
„Zámek je napojen na vodohospodářskou infrastrukturu obce a v tomto smyslu řešíme záležitost odebrané pitné vody. Co se týká provozu, tak ubytovací poplatky zůstávají v současné době stále neuhrazené,“ sdělila starostka městyse Jitka Bednářová. Ta také doplnila, že nového majitele z počátku vnímala jako naději na podpoření cestovního ruchu v obci. Svůj názor ale musela zanedlouho přehodnotit.
„Po otevření farmaparku přišel podnět od návštěvníků na nevhodné podmínky pro zvířata a po něm další, často negativní, reakce. Park zaplavily pneumatiky ohraničující dráhu pro čtyřkolky. Na městys se obracely firmy, kterým údajně majitel za práci nezaplatil, nebo lidé, kteří si zarezervovali pobyt, zaplatili zálohu, pobyt byl zrušený a záloha zpět nepřišla. Na zelené ploše v parku, na pozemku, který patří státu, vzniklo parkoviště. Takže pochybnosti byly na místě," popsala Bednářová.
V žádné další konkrétní věci pak dle ní aktuálně obec s majitelem zámku nejedná. Také doplnila, že podle informací majitele se nyní připravuje kupní smlouva pro nového vlastníka.
„Prodej zámku je jednou z variant, finální rozhodnutí ještě nepadlo,“ uvedl k tomuto tématu mluvčí zámku. Inzerát na prodej zámku se na internetu krátce objevil již začátkem tohoto roku. Jeho cena byla odhadována na téměř 290 milionů korun. Důvodem k prodeji mělo být stěhování majitele zpět do Ruska. Zanedlouho však inzerát z prodejních stránek zmizel a zástupci majitele sdělili, že ze záměru nemovitost prodat zcela sešlo.
Pondělí, 13. ledna 2025, 19:00
Inzerát na prodej zámku v Chlumu u Třeboně se na internetu objevil krátce po Novém roce. Jeho cena byla odhadována na téměř 290 milionů korun. Důvodem k prodeji mělo být stěhování majitele zpět do Ruska. Koncem minulého týdne však inzerát ze stránek...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.