Budvar je stále národní podnik, do rozpočtu odvádí stamiliony

Autoři | Foto Budějovický Budvar

Tradice českobudějovického piva je sice stará již více než 800 let, historie nejznámějšího ze zdejších pivovarů, Budvaru, je ovšem mnohem kratší. Český akciový pivovar, přímý předchůdce současného Budějovického Budvaru, založili budějovičtí právovárečníci 15. dubna 1895, první várku zde sládek Antonín Holeček uvařil 7. října téhož roku.

Dnes je národní podnik Budvar po Plzeňském Prazdroji, Staropramenu a skupině Heineken čtvrtou největší pivovarnickou společností v České republice. Firma, o jejíž privatizaci se nyní nehovoří, ročně odvádí do státního rozpočtu stamiliony korun.

Pivo se v Českých Budějovicích vaří již od roku 1265, kdy město založil král Přemysl Otakar II., který mu zároveň udělil i právo várečné. V průběhu 15. století se vyvinuly měšťanské pivovary, v roce 1495 založila vlastní pivovar městská rada. O 300 let později město prodalo dva obecní pivovary měšťanům, čímž vznikl Měšťanský pivovar, jehož podílníky bylo 387 majitelů domů ve vnitřním městě. Průmyslová revoluce v 19. století si vynutila přechod na novou technologii a vznik velkých průmyslových pivovarů. Čeští právovárečníci, nespokojení se situací v proněmecky orientovaném Měšťanském pivovaře, se na schůzce v lednu 1894 dohodli na založení nového pivovaru na zelené louce.

První valná hromada nového podniku, která zvolila správní radu, se sešla 15. dubna 1895. Český akciový pivovar byl vybudován v blízkosti silnice a železnice do Prahy, na strategickém místě pro další rozvoj a se zásobami kvalitní vody. První várku tvořilo v říjnu 1895 200 hektolitrů desetistupňového piva stáčeného do sudů. Uvařil jej sládek Holeček, bývalý podsládek plzeňského Prazdroje, který byl přijat na základě konkurzu. Během následujících 15 měsíců dosáhl výstav 51.000 hektolitrů a dále se zvyšoval. Pivovar se úspěšně rozvíjel nejen díky kvalitě svého produktu, ale i kvůli národnostní řevnivosti česko-německého města: čeští hostinští pochopitelně čepovali české pivo.

Krátce po založení se pivo z nového pivovaru začalo vyvážet do sousedních zemí, počátkem 20. století i do zámoří. V meziválečném období se podnik dočkal modernizace a především v něm byla zavedena elektřina, ve 30. letech minulého století vznikla lahvárna. Už v předchozí dekádě si pivovar nechal registrovat ochranné známky Český budějovický granát, Budweiser bier, Budbräu a v roce 1930 Budvar, podle které se v roce 1936 přejmenoval na Budvar - Český akciový pivovar České Budějovice. Za druhé světové války pivovar spravovali Němci, poté byl znárodněn. Národní podnik Budějovický Budvar byl založen v únoru 1967 vyčleněním z majetku tehdejších Jihočeských pivovarů.

V současnosti patří Budvar k nejúspěšnějším českým pivovarům s výrazným podílem exportu. V roce 2023 dosáhl rekordního výstavu 1,865 milionu hektolitrů piva (meziročně o 4,29 procenta více), vzrostl mu domácí prodej i export. Do ciziny jde přes 70 procent produkce, mezi nejvýznamnější trhy patří Německo, Polsko, Slovensko a Velká Británie. Podnik měl čistý zisk 293,8 milionu korun. Jako národní podnik odvádí výraznou část zisku do státního rozpočtu. V posledních dvou letech to bylo 800 milionů korun, z toho 550 milionů v roce 2024. Státní rozpočet na letošního rok pak počítá s tím, že Budvar odvede 500 milionů korun.

Budvar je posledním českým pivovarem, který vlastní stát, navíc má právní formu národního podniku. Občas se sice objeví spekulace o možné privatizaci Budvaru, poslední vlády ale podobný krok odmítají. Například v létě 2019 řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), že vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) Budvar nikdy nezprivatizuje. Podobně se v červnu 2023 vyjádřil i tehdejší lidovecký ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který během návštěvy podniku případnou privatizaci národního podniku vyloučil, podle jeho tehdejšího vyjádření "není na stole".

Podnikání Budějovického Budvaru, a to zejména na zahraničním trhu, komplikují vleklé známkoprávní spory s americkou společností Anheuser-Busch. Obě firmy se už od roku 1906 přou o název Budweiser a další ochranné známky. Budvar již vyhrál desítky soudních sporů v mnoha zemích, desítky dalších soudních či administrativních řízení běží. Budvar má zaregistrováno na 380 ochranných známek ve více než 100 zemích světa.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, pivo, 15. dubna, firmy, Budvar

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.