Záchranné centrum pro chladnomilné šelmy v táborské zoologické zahradě za necelý rok provozu pečovalo o devět zvířat. Šlo o vlky nebo křížence vlků. Pět z nich pak zamířilo do jiných míst, kde zůstanou natrvalo. Záchranné centrum táborské zoo nabízí dočasné zázemí pro zabavená zvířata, o něž se jejich majitelé z různých důvodů nemohou starat.
„Také pro čtyři jedince, kteří u nás zatím zůstávají, se hledá nový domov. Není to tak, že by v záchranném centru v Táboře zůstali nastálo. Poskytujeme zázemí jen na přechodnou dobu," uvedl mluvčí zoo Filip Sušanka.
Táborská zoologická zahrada podle něj neurčuje, která zvířata v centru budou a kam potom zamíří. Rozhoduje o tom ministerstvo životního prostředí. Tři vlci zamířili z táborského záchranného centra do řeckého environmentálního centra Arcturos. Další byl převezen do podobného zařízení ve Francii a jeden našel útočiště v Česku.
Náklady na výstavbu centra v táborské zoo se pohybovaly kolem 13 milionů korun. Mohou jej kromě vlků využívat chladnomilné šlemy jako třeba tygr, rys nebo puma. „Zvířata mají k dispozici kromě velkorysého výběhu s krytým přístřeškem také jezírko pro plavání, vyhlídkovou palandu, terénní val sloužící jako další vyhlídka a kmeny pro zábavu i broušení drápů. Stín naleznou pod vysázenými stromy. Na nové velké prostory si vlci museli chvíli zvykat, překvapila je například tráva ve výbězích, na kterou nebyli vůbec zvyklí," uvedl Sušanka.
Podle statistik ministerstva životního prostředí v Česku zhruba dvě stovky šelem žijí u soukromých chovatelů. Některé šelmy však žijí v nevhodných podmínkách nebo je majitelé drží nelegálně.
Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech, táborská, vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací. V táborské zoo žije přes 535 zvířat 81 živočišných druhů. Zoo se specializuje na chov ohrožených druhů. Dlouhodobě se věnuje projektu návratu zubra evropského do přírody.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám