Šumava vysychá. Půda praská a Teplá Vltava zůstává bez lodí

Autoři | Foto Národní park Šumava

Krajina Národního parku Šumava i celé jižní a jihozápadní Čechy procházejí výrazným obdobím sucha. Zatímco louky se zelenají, hladiny řek a podzemní vody klesají. Podle odborníků se situace může letos stát ještě horší než při extrémním suchu před deseti lety.

„Nejviditelnější ukázkou toho, že zažíváme suché období, je hladina Teplé Vltavy na Soumarském mostě. Od 1. května by mělo být možné úsek mezi Soumarským mostem a Pěknou splouvat o svátcích a víkendech, ale doposud nemohla splout ani jedna loď,“ říká mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák. Hladina podle něj nepřekročila ani 50 centimetrů a nadále klesá. Kvůli tomu není sjízdný ani úsek Lenora – Soumarský most.

Ze sledovaných dat je patrné, že obnovené mokřady fungují tak, jak mají. Představují zásobárnu vody, která je v krajině přítomna i v období sucha.

Iva Bufková, bioložka

Poprvé od zavedení registračního systému je tak část řeky pro vodáky zcela uzavřená. „Ukazuje to na nedostatek vláhy v krajině,“ dodává Dvořák.

Podle projektu Intersucho trpí většina Šumavy různými stupni sucha. Nejhůře je na tom okres Klatovy, kde se objevuje i extrémní sucho. Prachaticko na tom není o mnoho lépe a relativně nejlépe dopadlo Českokrumlovsko, kde vědci zatím pozorují „jen“ počínající sucho.

Příčiny lze hledat již v zimě, která nepřinesla dostatek sněhu, který by vytvořil zásoby vody pro jaro. „Odchylku od normálu, a tedy probíhající sucho jsme v oblasti NP Šumava monitorovali již v průběhu února a března,“ vysvětluje Lenka Bartošová z projektu Intersucho. Na přelomu března a dubna se situace krátce zlepšila, ale v květnu opět prudce zhoršila.

Od poloviny května vědci popisují fenomén tzv. zeleného sucha – vegetace je na pohled v pořádku, ale půda pod ní už ztrácí zásoby vody. Zemědělci hlásí zpomalený růst obilovin a půda se začíná trhat suchem.

Kvůli hnízdění sokolů a tetřevů se uzavřelo několik cest na Šumavě a v Bavorském lese

Kvůli hnízdění vzácných sokolů a tetřevů je dočasně na území Šumavy a Bavorského lesa uzavřeno několik cest a turistických cílů. Pro turisty je s ohledem na hnízdění sokola aktuálně nepřístupné okolí zříceniny hradu Kunžvart nebo Stožecká skála. Na...

Naštěstí některé revitalizované mokřady na Šumavě si zatím s nedostatkem srážek poradily. „Ze sledovaných dat je patrné, že obnovené mokřady fungují tak, jak mají. Představují zásobárnu vody, která je v krajině přítomna i v období sucha,“ říká bioložka Iva Bufková. Významně pomáhají také staré mrtvé stromy, které si drží vlhkost i uvnitř kmene.

Podle ředitele parku Pavla Hubeného se zatím nedaří pozorovat rizikové vyschnutí dřeva na více než týden. I tak ale krajina ztrácí vodu rychleji, než je běžné.

Výhled na další týdny zlepšení neslibuje. Naopak – sucho se může dál prohlubovat. Správa národního parku proto vyzývá veřejnost k opatrnosti. „Připomínám, že na území národních parků je zakázáno rozdělávání ohňů. Možné je to pouze na místech tomu určených a v zastavěných území obcí. Prosím, dodržujte pravidla – děkujeme,“ uzavírá Jan Dvořák.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Šumava, národní park, Teplá Vltava, sucho, půda, vysychání

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.