pátek 23. října 2020 Teodor

Stavba obchvatu Olbramovic může začít. Hotovo by mělo být za dva roky

Stavba obchvatu dopravně přetížených Olbramovic má zelenou. Ministerstvo dopravy totiž zamítlo odvolání proti vydanému stavebnímu povolení. Stavební stroje tak brzy zahájí práce. Hotovo by mělo být za dva roky. Desetitisíce aut denně přesunou na 3,4 kilometrů dlouhou přeložku.

„Obyvatelé Olbramovic si konečně oddechnou, neboť přes jejich obec přestanou jezdit těžké kamiony, autobusy a desetitisíce aut denně. Obchvat má být hotový v roce 2022,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček (ANO).

Stavba má podle Ředitelství silnic a dálnic vyjít na 478,5 milionů korun. „Na stavbu probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby s termínem podání nabídek v listopadu letošního roku,“ potvrdil ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Olbramovice patří k dopravně nejvytíženějším obcím ne hlavním tahu z Prahy na jih Čech. Dnešní silnice dělí obec na dvě poloviny, což podstatně zhoršuje životní prostředí v obci, a zejména v dopravních špičkách vytváří velmi nebezpečné situace pro chodce. Kvůli omezení rychlosti v obci se také často před Olbramovicemi tvoří dlouhé kolony.

Původní stavební povolení vydané Středočeským krajským úřadem loni ministerstvo dopravy zrušilo, námitky proti němu tehdy podala mimo jiné společnost Davo Corporation, provozující autobazar, nebo firma Imoba z holdingu Agrofert, která vlastní nedalekou farmu Čapí hnízdo. Právě poblíž ní by měl obchvat vést.

„Odmítáme, že bychom cokoli zdržovali, jak někteří lidé tvrdí. Jediné, o co Imoba žádá, je to, aby po dokončení stavby bylo provedeno měření hluku. A pokud bude hluk překračovat hygienické normy, aby byly provedeny nezbytné stavební úpravy tak, aby hladina hluku odpovídala hygienickým předpisům. Nic víc,“ řekl redakci Drbny v minulosti tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka a tehdy dodal: „Jsme povinni postupovat s péčí řádného hospodáře a chránit hodnotu majetku společnosti, což také činíme. Nejsme tím, kdo by za každou cenu záměrně zdržoval výstavbu jakékoli dopravní infrastruktury.“

Ministerstvo dopravy teď zamítlo odvolání proti vydanému stavebnímu povolení. Server Zdopravy.cz uvedl, že rozhodnutí nyní bude vyvěšeno 15 dní na úřední desce ministerstva a poté stavební povolení nabude právní moci. Jedinou možností odpůrců je podle serveru ještě žaloba k soudu.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto MDČR

Štítky Olbramovice, obchvat, ŘSD, MDČR, Imova, Čapí hnízdo, Davo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.