pondělí 18. ledna 2021 Vladislav

Vláda bude schvalovat smlouvu ke stavbě dálnice od Příbrami k Písku. Stavět a udržovat ji bude francouzské konsorcium

Vláda na pondělním jednání bude schvalovat návrh koncesionářské smlouvy ohledně výstavbu části dálnice D4 formou PPP projektu. Část dálnice D4 by mělo formou PPP postavit a následně provozovat konsorcium DIVia, které tvoří francouzské firmy Vinci a Meridiam. V soutěži uspělo s nabídkou 16,55 miliardy korun, která představuje čistou současnou hodnotu budoucích plateb za dostupnost nových úseků. V Česku jde o první PPP projekt, kdy dálnici postaví a následně bude provozovat soukromá firma.

Co znamená PPP?
PPP předpokládá financování staveb ze strany soukromých investorů, kteří zároveň budou silnici po její dostavbě po určitou dobu provozovat. Stát by poté měl stavbu postupně splácet a po dohodnuté době i zcela převzít. V partnerství veřejného a soukromého sektoru stát spatřuje významnou příležitost pro obě strany. Zatímco stát získá nový zdroj financí, soukromý investor může počítat s finančním ziskem nejen ze státních splátek za stavbu, ale i z jejího dočasného provozu. V minulosti všechny pokusy o dálniční stavby formou PPP neuspěly.

Vítězné konsorcium postaví 32 nových kilometrů dálnice mezi Příbramí a Pískem, které následně bude 25 let provozovat a udržovat spolu s dalšími už postavenými navazujícími 16 kilometry. Zároveň bude zodpovědné za rekonstrukci a dovybavení stávajících úseků o nové technologie. Stát bude moci při snížení kvality dálnice nebo omezení jízdních pruhů provozovatele pokutovat srážkami z měsíčních splátek. Úseky bude vlastnit stát, který je po 25 letech převezme.

Lhůta pro podání námitek vypršela 21. prosince. Stavba by mohla začít v březnu příštího roku. Předtím by smlouvu podle materiálu měla ještě v únoru schvalovat Sněmovna a následně by měla být smlouva podepsána. Nový úsek dálnice by měl být zprovozněn v říjnu 2024.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto ŘSD | Zdroj ČTK, vlada.cz,

Štítky ČR, Francie, silnice, vláda, stavby, D4, smlouva, PPP

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.