Počasí dnes22 °C, zítra26 °C
Sobota 13. července 2024  |  Svátek má Markéta
Bez reklam

Historická Elinka na železnici připomněla 120 let tratě z Tábora do Bechyně

Slavnostní jízda nejstaršího železničního vozu v Česku s názvem Elinka vyrazila v sobotu na trať z Tábora do Bechyně a zpět. Akce připomněla 120 let dráhy na této trase. Na některých zastávkách navíc přivítali historický vůz doprovodným programem. Jihočeský kraj by v budoucnu přivítal, pokud by modernizace dráhy umožnila, aby na ní jezdily i nové soupravy. Novinářům to řekl náměstek jihočeského hejtmana Antonín Krák (SOCDEM).

„Rádi bychom na trati zachovali historii, která tam je. Ale na druhou stranu stojíme o to, aby na železnici mohly jezdit soupravy 21. století. To znamená, aby trať odpovídala normám, které platí, a my bychom mohli přilákat další cestující,“ uvedl náměstek.

Na trati je nyní trakce napájená 1500 volty, podle kraje to nově mělo být 25.000 voltů a 50 herzů. Změna by podle odhadu Českých drah stála miliardu korun. „Je to otázka na Správu železnic, my jsme za kraj dali jasné stanovisko,“ dodal Krák. Správa železnic před dvěma roky uvedla, že připravuje projekt modernizace úseku železnice z Tábora do Bechyně. Aktuálně však správa ČTK řekla, že se situace změnila. „Protože rekonstrukci trakčního vedení nebude možné zrealizovat pouze v rozsahu zjednodušené varianty, která byla schválena v záměru projektu, byla investiční akce rozhodnutím centrální komise ministerstva dopravy zastavena,“ řekl tiskový mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Úsek Tábor - Bechyně byl první elektrifikovanou tratí v někdejším Rakousku-Uhersku. Provoz tam začal 21. června 1903. K vybudování tratě významně přispěl průmyslník, vynálezce a technik František Křižík. Právě on také řídil při jejím otevření motorový vůz zvaný Elinka, který je teď součástí sbírek Národního technického muzea.

„Nezpochybňujeme historický význam této trati a víme, že Elinka přitáhne turisty. Jenže ta jede párkrát v létě a my potřebujeme celoroční provoz v soupravách, které odpovídají moderním potřebám. Na jiných tratích se nám osvědčilo, když jsme pod elektrickou trakci nasadili nové soupravy a zjistili jsme, že nám tam až o 30 procent přibylo cestujících,“ podotkl náměstek jihočeského hejtmana.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Město Tábor, Jikord

Štítky ČR, zábava, železnice, Tábor, Elinka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Historická Elinka na železnici připomněla 120 let tratě z Tábora do Bechyně  |  Doprava  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.