neděle 7. června 2020 Iveta

Oprava Plavské nabírá zpoždění. Hotová bude až příští rok

Frekventovaný dopravní spoj mezi Roudným a Českými Budějovicemi, tedy Plavská ulice, stále nemá přesný termín dokončení. Oprava kanalizace je potřebná, ale stavba se neplánovaně protahuje. Obyvatelé musí k autům daleko a po dokončení nebudou mít kde parkovat.

Práce začaly letos 23. června a hotovo mělo být v půlce prosince. Místo toho se však stavba prodlužuje hlavně kvůli špatnému podloží. „Problémy jsou dva. Jednak jde o zvodněný jíl a také o vedení plynu, které vede přímo pod koly aut,“ uvedl náměstek primátora pro investice a správu veřejných statků Kamil Calta. „Plyn řešíme tak, že část, která není zabetonovaná, se zapustí o 40 centimetrů níže.“

Výkopy pro kanalizaci jsou místy až šest metrů hluboké. Zatím se neví, kdo za prodlužování stavby ponese zodpovědnost. „Najali jsme si soudního znalce, aby nám řekl, na jaké straně je chyba,“ dodal Calta. Ve středu rada města schválila část víceprací, takže stavba může pokračovat. Město tlačí na majitele stavebních firem, aby letos stavba pokračovala co nejdéle a v roce 2015 co nejdříve začala.

Plavská ulice ale hotová v roce 2014 nebude. Její obyvatelé, kteří musejí chodit k autům velké vzdálenosti, by se měli dočkat alespoň provizorní komunikace. „Řešíme, aby přes zimu byla Plavská ulice průjezdná pro městskou hromadnou dopravu a alespoň v jednom směru nebo kyvadlově pro osobní dopravu,“ upřesnil Calta.

Celková cena Plavské z vysoutěžených 25 milionů korun stoupne přibližně o pět milionů korun na vícepracích.

Obyvatelé sepsali petice. Parkování se ale nedočkají

Před zahájením stavby byla sepsána petice ohledně parkování v Plavské. Nedávno se ke Kamilu Caltovi dostala další se stejným tématem. „Měli jsme několik jednání s policií i odborem dopravy, ale závěr je takový, že podle předpisů nesmí být na Plavské ani jedno parkovací místo. Dle předpisu o výjezdu na komunikaci musí mít silnice rozhledové poměry. Na Plavské se všechna rozhledová místa překrývají, takže tam parkování není povolené,“ dodává náměstek Calta.

Řešení pro obyvatele je jedno. Využít svůj pozemek. Problém je totiž i parkování na vjezdu, což policie bude pokutovat. Lidé, kteří mají tu možnost, musejí zajíždět do svých zahrad.

Nyní lidé parkují, kde se dá. Plavská před příjezdem do Roudného nabízí provizorní parkoviště podél silnice. Kvůli stavbě ale na automobily padá prach a řidiči tak musí před odjezdem své vozidlo očistit.

„Bojíme se zimy,“ říká místostarosta Roudného Vlastimil Šram. „Když si někde odházím sníh, abych zaparkoval, tak mi tam přes den někdo zajede.“

Kanalizace se postupně upravuje v celém Roudném, kde chyběla. Splašky šly často ven a v obci byl velký zápach. Nově budovaná kanalizace povede do Budějc a Roudenští by se na tuto kanalizační síť měli napojit pod plánovaným kruhovým objezdem.

Ten by se měl dle slov náměstka Calty stavět na bývalé točně v roce 2015. Nová kanalizační síť v Roudném je ale podmínkou pro stavbu kruhového objezdu.

Kanalizace v Roudném bude vybudována v osmi etapách

Obyvatelé Roudného jsou na vybudování kanalizace v Plavské závislí. Místostarosta Šram, který bydlí přímo v Plavské, je ze situace také nešťastný. „Bordel je opravdu všude. Doma máme prach a i do práce si nosím bahno na botách. Kolikrát se nemáme jak dostat domů. K plotu nám zaparkují nákladní auto a je jim jedno, že tam někdo bydlí. Musíme se protahovat úzkou škvírou mezi náklaďákem a plotem. Pro mnohé je to opravdu očistec, protože kdo má třeba nemocné dítě, tak ho musí přenášet daleko do auta. A to nemluvím o každodenních nákupech.“

Nepříjemnosti pro obyvatele Roudného nekončí a budou přetrvávat i přes Vánoce. Své o tom ví také Lenka Filipová, která bydlí v ulici Ke Skleníkům a musí jezdit do práce přes Včelnou a Rožnov. „Těším se, až bude hotovo. Budeme mít novou kanalizaci a silnice. Přínos to bude velký. Chápu, že je potřeba opravy udělat, ale z laického pohledu se mi nelíbí, že na stavbě pracuje málo lidí. Kdyby jich bylo více, tak by stavba mohla jít rychleji.“

Lenka Filipová sice nebydlí přímo v Plavské, ale i ulice Ke Skleníkům se předělává. „Naštěstí je tohle vymyšlené dobře. Teď se předělává dolní půlka, takže mohu k domu zajet ze shora. Až se tento úsek dodělá, tak to bude naopak,“ říká. „Vytáčí mě autobus, který musí jezdit přes Vidov, a to je časově velká ztráta.“

V Roudném je stavba kanalizace plánovaná na osm etap. Vše se ale odvíjí od stavby kanalizace v Plavské, která poté splašky z Roudného odvede do krajského města.

Problém můžou mít obyvatelé s praskajícími zdmi

Problémy ohledně kanalizace v celém Roudném a hlavně v Plavské mohou mít i následky do budoucnosti. Kvůli úpravě podloží se podklady udusávají těžkými stroji, a to je na fasády a zdi rodinných domů velká zátěž.

„Baráky nám při tomto udusávaní vibrují a čekáme, jak se to projeví,“ dodává Vlastimil Šram. „Už to udusávali třikrát a samozřejmě se bojíme, co to s barákem udělá. Práce probíhají od června 2014, a když si vezmeme, že potrvají do jara 2015, tak je to opravdu pro všechny nepříjemné.“

Roudenským nezbývá nic jiného, než být trpěliví a tolerantní. Blíží se jim lepší žití. I když je zatím v nedohlednu...

Štítky Plavská, rekonstrukce, kanalizace, zpoždění, oprava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.