pátek 24. ledna 2020 Milena

Nejkrásnější vánoční pohádky? Společně jsme vybrali Tři oříšky pro Popelku a S čerty nejsou žerty

Žádné překvapení… Tak by se dala shrnout anketa o nejkrásnější českou vánoční pohádku, kterou jsme vyhlásili na Štědrý den. A vlastně se ani není čemu divit. Tři oříšky pro Popelku mají i po více než 40 letech neodolatelné kouzlo a jsem přesvědčen, že si mnozí z nás neumí Vánoce bez této pohádky představit.

Popelka je zkrátka legenda. Občas se objeví názor, že nejlepší zpracování tohoto příběhu natočila v roce 1969 Vlasta Janečková (v hlavní roli s Evou Hruškovou), avšak většině se do srdcí zapsala verze právě Václava Vorlíčka. Myslím, že by se mnou souhlasili i diváci v zahraničí, u kterých Tři oříšky pro Popelku zabírají dodnes, což se dá říct jen o minimu českých filmů.

Na stříbrné pozici skončil další skutečný klenot tuzemské kinematografie - S čerty nejsou žerty. A že Popelce pekelníci s Karlem Heřmánkem  v čele pěkně dýchali na záda - hlasovalo pro ně 38 procent čtenářů, pro Popelku o pouhá dvě procenta více. S čerty nejsou žerty je další absolutní klasika, kterou milují jak děti, tak i jejich rodiče… Mnoho nezapomenutelných momentů, parádní herecké výkony (Petr Nárožný!!!!), nádherná výprava a jedinečná atmosféra…

Tři oříšky pro Popelku a S čerty nejsou žerty měly v naší anketě obrovskou převahu. Třetí místo obsadil Anděl Páně, což může být pro leckoho překvapivé, protože Šíleně smutná princezna, Pyšná princezna či Obušku, z pytle ven jsou pohádky, na které mnozí diváci nedají dopustit. Anděl Páně Jiřího Stracha působil před deseti lety jako zjevení. Šeptanda dávala naději, že se jedná o nejlepší pohádku za dlouhé roky. A výsledek naší ankety, ve které hlasovalo 743 čtenářů, což už je slušný vzorek, dokazuje, že i po letech tento film s Ivanem Trojanem boduje.

Ať už ale naše anketa dopadla jakkoliv, pravdou je, že všechny nominované filmy budou ještě po dlouhá desetiletí naším národním pokladem. Pohádky měli čeští filmaři vždy v malíku...

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.