úterý 10. prosince 2019 Julie

K Lucemburskému roku se připojí Jindřichův Hradec, Landštejn, Nové Hrady a Zvíkov

Jako každý rok i letos mohou počítat návštěvníci jihočeských památek s bohatou nabídkou kulturních akcí. Na programu jsou jak jedinečné události, které jsou pro daný objekt specifické, tak i akce v rámci celorepublikových aktivit, jako je například Mezinárodní den památek či Muzejní noc.

Jindřichův Hradec, Landštejn, Nové Hrady a Zvíkov si zároveň připomenou výročí 700 let od narození Karla IV. Připojí se k projektu Po stopách šlechtických rodů, který letos nese název Lucemburský rok.

„Nejvýraznější akci připravuje hrad a zámek Jindřichův Hradec, který v průběhu léta představí proměněnou expozici druhé prohlídkové trasy pod názvem Následovníci sv. Jiří. Návštěvníci budou v nejstarších částech gotického hradu obdivovat unikátní nástěnné malby zobrazující svatojiřskou legendu a prostřednictvím interaktivní expozice proniknou do světa středověkých rytířů. V duchu oslav Karlovského výročí se ponese i Hradozámecká slavnost (30. července), během níž ožije areál zámku ruchem středověku,“ uvedla mluvčí NPÚ, ÚPS v Českých Budějovicích Jitka Skořepová.

Landštejn se připravuje na Slavnostní setkání Karla IV. s Vilémem z Landštejna. „Při této příležitosti (5. července) se na hradním nádvoří uskuteční slavnostní hostina královského dvora, před hradem bude středověký trh a v hradním příkopu ukázky řemesel ze 14. století. Atmosféru oživí šermířská a kejklířská vystoupení, ukázky gotického tance a chybět nebude ani dobová hudba s přesahem do současnosti.“

Na Viléma z Landštejna se na konci sezóny (29. října) zaměří také Nové Hrady, kde se uskuteční Podzimní slavnosti Viléma z Landštejna, které nabídnou scénická vystoupení ze života purkrabího.

Zvíkov mimo jiné představí během léta panelovou výstavu s názvem Nezcizitelné hrady Českého království. „Zvíkov je zapojen také do projektu NPÚ Na cestách s Karlem IV. (11. června) V rámci tohoto interaktivního programu se zájemci všech věkových kategorií stanou součástí císařské družiny i přímými aktéry kontaktní divadelní hry společně se studenty JAMU a na závěr je čeká vizuální zážitek v podobě videomappingu.“

Další akce

Jak bylo řečeno, památky se letos zapojí do atraktivních a hlavně tradičních celorepublikových aktivit. Těšit se můžete na Mezinárodní den památek, Muzejní noc, Noc kostelů či třeba Dny evropského dědictví.

Co se týká jedinečných událostí, tak i letos se uskuteční oblíbené výstavy květin, které opět rozzáří hrad Rožmberk, klášter ve Zlaté Koruně či zámky v Třeboni a Kratochvíli.

V plánu jsou i jiné výstavy. Například v Dačicích by vás mohla zaujmout expozice věnovaná štechtickým vědcům a sběratelům - Ušlechtilá posedlost. Ve Zlaté Koruně budou k vidění díla maďarských umělců a Vimperk nabídne výstavu fotografií.

Také děti

Návštěvu památek si užijí i děti. Pro ně je naplánováno hned několik aktivit! Už 1. dubna se uskuteční Noc s Andersenem na zámecké zahradě v Kratochvíli. 30. dubna a 1. května proběhne na zámku Červená Lhota pohádkový víkend a například na Nových Hradech děti mohou počítat se speciálními prohlídkami s hraběnkou Terezií.

Chystaných událostí je opravu mnoho a my o nich jistě budeme průběžně informovat. Tak hurá na výlety!

Některé události

1. dubna - Noc s Andersenem na zámku Kratochvíle
16. - 17. dubna - Mezinárodní den památek
30. dubna a 1. května - Pohádkový víkend na zámku Červená Lhota
4. června - Muzejní noc
10. června - Noc kostelů
11. - 12. června - Víkend otevřených zahrad
5. července - Slavnost setkání Karla IV. s Vilémem z Landštejna na hradě Landštejn
30. července - Hradozámecká slavnost v Jindřichově Hradci
27. srpna - Hradozámecká noc
3. - 11. září - Dny evropského dědictví
29. října - Podzimní slavnosti Viléma z Landštejna v Nových Hradech

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.