čtvrtek 23. ledna 2020 Zdeněk

Památky stále lákají. Letošní turistická sezóna to opět potvrdila

Velmi úspěšná! Těmito slovy hodnotí Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích letošní turistickou sezónu na jihu Čech. Celkově památky navštívilo více než 1 140 tisíc platících návštěvníků.

Výnosy ze vstupného již přesáhly hranici 100 milionů Kč,“ uvedl Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Nejvyhledávanější byl stejně jako každý rok zámek v Českém Krumlově. Hned za ním byla Hluboká a také Červená Lhota. „Ve srovnání s loňskem zaznamenal nejvyšší procentuální nárůst hrad Landštejn, a to o 36 procent. Se sedmadvacetiprocentním nárůstem se může pochlubit klášter Zlatá Koruna, kam se po téměř osmdesáti letech navrátila Zlatokorunská madona. Více než desetiprocentní nárůst zájmu o prohlídky zaznamenaly také zámky Červená Lhota, Hluboká a Kratochvíle,“ vyčíslují památkáři.

Národní památkový ústav také pořádá celou řadu kulturních akcí a společenských aktivit. Odhadem si je letos užilo na 200 tisíc lidí.

Za celou sezónu nabídly hrady, zámky a jeden klášter spravované na území Jihočeského kraje Národním památkovým ústavem více než 500 různorodých kulturních akcí a výstav. Tradiční nabídku pořadů, v níž nechyběly kostýmované, noční i speciální prohlídky, divadla, koncerty, šermířská vystoupení, hradní slavnosti nebo přednášky, obohatily aktivity související se 700. výročím narození Karla IV. v rámci projektu NPÚ Lucemburský rok,“ dodávají památkáři.

Nutno dodat, že návštěvnost za letošní rok ještě poroste, protože pět jihočeských památek funguje celoročně. Řeč je například o hradu Rožmberk či Hluboké.

Autoři | Foto www.zamek-ceskykrumlov.eu

Štítky zámek, památky, výnosy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.