úterý 10. prosince 2019 Julie

Krumlovský zámek prošel další úpravou. Na prvním nádvoří vzniklo Centrum studijních pobytů

Otevřeno! Centrum studijních pobytů v Českém Krumlově v pátek zahajuje svůj aktivní provoz mezinárodní konferencí na téma Památka UNESCO, místo s mimořádnými universálními hodnotami, místo vědy a výzkumu. Památkáři tak dokončili další velký projekt, který byl podpořen z Finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru 2009–2014. Náklady na vybudování přesáhly 37 milionů korun.

Centrum studijních pobytů v Českém Krumlově se nachází na prvním nádvoří zámku a sloužit má účastníkům intenzivních studijně rekreačních pobytů z tuzemských i zahraničních univerzit.

„Cílem projektu byla nejen stavební a památková obnova dlouho nevyužívaného a historicky zajímavého objektu bývalé konírny na prvním zámeckém nádvoří, ale zároveň snaha jej atraktivně a funkčně rehabilitovat pro zcela nové využití – pro poznání, bádání a studium,“ uvedl Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

„Tematicky se studijní centrum zaměří nejen na problematiku správy, obnovy a rozvoje památky UNESCO, ale také na otázky z oblasti kultury a venkova v Čechách a střední Evropě. Prestižní domácí i zahraniční univerzity tak po mnoha letech úsilí mohou vysílat své studenty a pedagogy na poznávací studia s pobytem v místě,“ zmínil Pavel Slavko, vedoucí projektu a kastelán zámku.

Centrum studijních pobytů si vyžádalo rozsáhlé úpravy jak interiéru, tak exteriéru. „Byly konzervovány a obnoveny fasádní pláště, opraven krov a střešní plášť, který byl navíc doplněn historicky doložitelnými střešními vikýři. Prostor před studijním centrem byl nově vydlážděn a do interiéru se vstupuje obnovenými původními dveřmi.Ve vnitřních prostorách budovy bylo nutné odstranit druhotně vložené a nevhodné příčky a stěny a v případě sloupové i pilířové síně navrátit úroveň nivelity podlah do původního stavu. Tato zásadní úprava vstupu do prvního nadzemního podlaží umožňuje bezbariérový přístup do obou přednáškových sálů. Během stavebních prací byly objeveny a následně zakonzervovány nástěnné malby připomínající působení NSDAP a SNB v této budově,“ shrnul stavební úpravy Josef Masaryk, administrátor projektu a vedoucí Odboru správy a prezentace kulturního majetku Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. 

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.