neděle 5. července 2020 Státní svátek - Cyril a Metoděj

Organizátoři Charitativního koncertu pro Andu vybrali více jak 400 tisíc korun

Jubilejní, desátý ročník Charitativního koncertu pro Andu se konal ve Vyšším Brodu. Tato akce byla poprvé uspořádána s cílem vybrat peníze potřebné na léčebné pomůcky pro Anetu Biňovskou, která tehdy onemocněla rakovinou kostí. Kamarádi a její nejbližší jí neřekli jinak než Ando. Byla to usměvavá, energická, statečná slečna s vždy přítomným úsměvem na tváři. Osud si pro ni ale připravil tvrdou lekci, se kterou se prala od léta roku 2006. Bohužel neúspěšně.

Anda onemocněla rakovinou kostí - osteosarkomem, což je maligní nádor patřící mezi primární kostní nádory. Nejčastěji postihuje dlouhé kosti dolní končetiny v blízkosti kolenního kloubu. Roste v kosti, kterou destruuje a dostává se do měkkých tkání v okolí kosti. Záhy také metastazuje a to především do plic, do dalších kostí a do mozku. Nejčastěji se vyskytuje mezi 10. a 20. rokem života. Každým rokem je diagnostikován u čtyř dětí z jednoho milionu. Anda se zhruba rok a půl léčila na Klinice dětské onkologie FN Brno a následně v Českých Budějovicích na Oddělení dětské hematoonkologie, kde svůj boj dne 26. 2. 2008 prohrála. Tam se o ni staral doktor Pavel Timr, který se letos se svým týmem koncertu zúčastnil. I přesto, že Anda odešla ještě před prvním koncertem, se akce uskutečnila a vybrané peníze posloužily na zvelebení oddělení v nemocnicích, kde se léčila.

Z akce se stala tradice a za deset ročníků tohoto Charitativního koncertu již bylo celkem vybráno na dobrovolném vstupném a příspěvcích týmů kuriózních plavidel neuvěřitelných 434 668 korun! Všechny tyto peníze putovaly vždy buď na Nadační fond dětské onkologie Krtek, nebo Oddělení dětské hematoonkologie při nemocnici v Českých Budějovicích.

Během let se na podiu vystřídalo mnoho kapel, jako například kapela ZUŠ Vyšší Brod, Just, Bratři Karamazovi, Naven, operní a muzikálová zpěvačka Zuzka Benešová, Pub Animals, zpěvák Petr Kolář, českobudějovičtí Satisfvcktion a Jiří Schelinger Memory Band. Všechny tyto kapely vždy zahrály bez nároku na honorář, stejně jako tým, který za pořádáním akce stojí.

Autoři

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.